Suudi Arabistan’dan büyük reform hamlesi

189

Uluslararası insan hakları örgütleri tarafından Suudi Arabistan ülkede insan hakları konularındaki uygulamalara ilişkin yoğun eleştirilere maruz kalıyor.

Suudi Arabistan’a ilişkin insan hakları ve Yemen savaşı dosyalarını ABD Başkanı Joe Biden’in tekrar gözden geçireceğini açıklaması üzerine Suudi Arabistan Veilaht Prensi Muhammed bin Selman yaptığı bir açıklamayla ülkesinin bu yıl uluslararası kuruluşların insan hakları eleştirilerine maruz kaldığı konularda bir reform dalgası icra etme konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan haber ajansına (SPA) göre, Veliaht Prens, “Medeni hukuk, ceza hukuk, takdire bağlı ceza kanunu ve aile hukuku konularında 4 yeni kanun taslağının hazırlandığını” duyurdu.

Uzun süredir bu 4 kanun taslağı üzerinde yapılan çalışmaların ardından yasaların sırasıyla Bakanlar Kuruluna ardından kabulü için Danışma Meclisine getirileceğini aktaran Bin Selman, söz konusu çalışmaların reformlar konusunda yeni bir dalgayı temsil edeceğini ifade etti.

Bin Selman, belirttiği projelerin “yargı kararlarının öngörülebilirliğine, yargı kurumlarının performansının bütünlük ve verimlilik düzeyinin yükseltilmesine, prosedürlerin ve kontrol mekanizmalarının güvenilirliğinin artırılmasına katkıda bulunacağını” sözlerine ekledi.

Hazırlanan yasaların özellikle kadınlar açısından çok büyük önem taşıdığı, yıllardır kendilerine uygulanan kısıtlamaların kısmen de olsa kaldırılmasının görüşülmesinin dahi çok büyük önem taşıdığı belirtilirken yasaların hazırlanırken modern uluslararası yargı uygulamalarını dikkate alarak hazırlandığının ve ülkesinin katıldığı uluslararası anlaşma ile sözleşmelere ilişkin yükümlülüklerine uygun olacağının altı özellikle çizildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.