Polonya tarihinin en büyük tazminat davası sonuçlandı

129

1977 yılının yılbaşı gecesi Polonya’nın Miloszyce kasabasında 15 yaşındaki Malgorzata K arkadaşlarıyla birlikte eğlendiği bir gece kulübünden kısa bir süreliğine dışarı çıktığında talihsiz genç kız kimliği meçhul bir kişi tarafından tecavüze uğradıktan sonra boğularak öldürülmüş ve cansız bedeni ertesi gün kulübün karşısındaki boş alanda bulunmuştu. Olayın faili olarak Polonya polisi Tomasz Komenda’yı gözaltına aldı.

Gözaltına alınan Komenda’nın yargılanması esnasında genç adam tecavüze uğradıktan sonra boğularak ölen kızı hiç görmediğini belirtirken, yargılama boyunca da suçlamaları kabul etmedi. Komenda yargılandığı mahkeme tarafından 2000 yılında 25 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve talihsiz genç kaldığı cezaevinde birçok kez intihara kalkıştı.

Kızlarının cinayet dosyasını tekrar açmak isteyen ailenin isteği üzerine Adalet Bakanlığı ailenin bu talebini kabul ederek dosyayı yeniden açtı. Tecavüz ve cinayet dosyası hakkında Wroclaw Savcılığı ve polis yetkililerinin yaptığı araştırma ve tetkikler neticesinde failin, DNA testiyle Komenda’nın DNA’sının uyuşmadığı ortaya çıktı. Yapılan DNA testi sonrasında tecavüz edilerek boğulan genç kızda bulunan DNA karşılaştırması sonucu poliste kaydı bulunan Ireneusz M.’ye ait olduğu belirlenince şahıs, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Suçsuz yere yaklaşık 18 yıl cezaevinde yatan Komenda Mart 2018’de tahliye edilirken işlemediği bir suçtan dolayı suçsuz yere hapis yattığı için tazminat davası açtı. Görülen tazminat davasında yattığı her yıl için 1 milyon zloti olmak kaydıyla devlet aleyhine toplamda 18 milyon zlotilik tazminat talep edilirken dün görülen son celsede mahkeme devletin Komenda’ya 12 milyon 811 bin zloti (yaklaşık 3 milyon euro) tazminat ödemesine karar verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.