ATM vurgunu

61

Bir özel bankanın Diyarbakır kent merkezinde ATM’lerin bulunduğu bir caddeye gelen görevliler ATM haznesinde paranın eksik olduğunu fark edince diğer ATM’leri  de kontrol ettiklerinde orada da paranın eksik olduğunu belirleyerek olay hakkında araştırmalara başladılar.

Yapılan araştırmalar neticesinde başka bir bankaya ait banka kartı ile para çekilirken ‘iptal’ tuşuna basıldığı, para verme ünitesine yapılan bu müdahale sonucu hesapta para eksilmemesine rağmen ATM’den çıkan tutarın ele geçirildiği tespit edildi.

ATM yazılımındaki açık yüzünden bu yöntemle 10 gün içinde her iki ATM’den yaklaşık 625 bin lira çekildiğinin tespit edilmesi üzerine durum Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne bildirildi.

Şikayet üzerine Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve banka görevlileri ortaklaşa yürüttükleri çalışma neticesinde 2 kişinin daha aynı yöntemle para çekmeye çalıştığını belirlemesi üzerine ATM’ye giden polis ekipleri, 2 kişiyi başkasına ait kartla işlem yaptığı sırada yakaladı.

Gözaltına alınan A.K. ve Z.B., sorgulanmak üzere emniyete götürülerek burada yapılan soruşturma ve araştırmada şahısların inşaat işçisi oldukları ve kullandıkları kartın , yine inşaat işçisi M.A.A.’ya ait olduğu ortaya çıktı.

Polis ekipleri kart sahibi M.A.A.’nın ikametgahına düzenledikleri bir operasyonla gözaltına alırken ATM güvenlik kamera kayıtlarından tespit edilen inşaat işçisi S.B.’nin de bu açıktan faydalandığını saptadı.

S.B. adlı inşaat işçisi 10 gün boyunca kendi ve başkasına ait kişilere ait kartlarla ATM’lerden bu yöntemle devamlı para çekerek kendisine bir otomobil satın aldığı ve çevresine de “Bitcoin’den kazandığım para ile araba aldım” dediği öğrenildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden A.K. ve S.B., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Z.B. ve M.A.A. ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.