Cezaevinden tahliye olduğu gün öldürüldü

54

30 Ağustos 2015 yılında Adana Hürriyet Mahallesi’nde meydana gelen olayda alkol alan hamal Şeref Alkan silahlı saldırıya uğradı. Silahlı saldırganın açtığı ateş sonucu bacaklarından ağır yaralanan Alkan, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Olayın görgü tanığı olduğunu iddia eden gizli bir tanık verdiği ifadesinde Eyüp Alyakut’un içkisinden izinsiz içtiği için Şeref Alkan’ı öldürdüğünü söylemesi üzerine Eyüp Alyakut yakalanarak gözaltına alındı ve tutuklanarak cezaevine gönderildi. Alyakut’un avukatının itirazı üzerine 2016 yılının Ocak ayında Alyakut tahliye edildi.

Cezaevinden tahliye olan Eyüp Alyakut 11 Ocak 2016 tarihinde 16 yaşındaki kız arkadaşı S.C.’yi kaçırmaya çalışırken yakalanarak gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tekrar tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adana 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Alyakut ‘cebir ve şiddet kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Daha önce Şeref Alkan’ı öldürmekten yargılandığı davada suçlamaları kabul etmeyen Alyakut bu davadan da 7 Ekim 2020’de sanığın cinayet suçunu işlediğinin sabit olmadığından oy birliği ile beraatine karar verip tahliye etti. Heyet, gerçek faillerin tespit edilmesi için de Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

Eyüp Alyakut cezaevinden tahliye olduktan sonra evine giderken karşıdan gelen bir şahsın açtığı ateş sonucu ağır yaralanarak hastaneye kaldırılırken ihbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ambulansla hastaneye kaldırılıp ameliyata alınan Alyakut kurtarılamayarak hayatını kaybetti

Olayla ilgili soruşturma başlatan polis ekipleri cinayeti daha önce öldürdüğü iddia edilen ve bu davadan beraat ettiği Şeref Alkan’ın oğlu Erkan Alkan ile Şeref Alkan’ın kardeşi Bayram Alkan’ı yakalayarak gözaltına aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.