İngiltere basını hükümete Afganistan için hesap soruyor

67

İngiltere hükümeti Afganistan’da Taliban’ın Kabil’i ele geçirdiği bir dönemde burada bulunan vatandaşlarının ve askerlerinin tahliyelerini hızlandırmaya başladı. Konu hakkında ayrıca İngiltere hükümeti kendi vatandaşlarının tahliyesine yardımcı olmak adına Afganistan’a 600 asker gönderme kararı aldı. Ek askeri personel gönderilmesi kararı, Savunma Bakanlığınca onaylandı.

Konu İngiliz basınında geniş bir yer bulurken Daily Mail gazetesi ise ise geçmişte El Kaide ve Taliban gibi gruplara karşı Afganistan’da savaşan ve daha sonra çekilme kararı kapsamında bu ülkeden ayrılan askerlerin ardından ortaya çıkan tabloya tepki gösterirken 20 yıldır Afganistan’da bulunan İngiltere’nin günler içinde ülkeyi terk etmeye başladığı ve ülkedeki tercümanlar için korku halinin arttığı kaydedildi.

Daily Mail gazetesi haberinin detayında İngiliz hükümetinin Taliban karşısında telaş içinde kaçışın başladığını belirtirken gazete, Afganistan’da ölen İngiliz askerlerine işaret ederek, “Hayatlarını feda eden 457 İngiliz kahramanın aileleri soruyor: Ne için öldüler?” sorusunu yöneltti.

Haberin devamında Afganistan’da bugüne kadar hayatını kaybeden İngiliz askerlerinin aslında bir hiç uğruna öldükleri ve bu kişilerin ailelerini, sevdiklerinin hayatlarını bir hiç uğruna feda etmiş gibi hissettiklerini söylemelerine neden oldu.” ifadesi kullanıldı.

Taliban’ın Afganistan’ı işgali sonrasında İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Afganistan’daki durum karşısında El Kaide gibi grupların güç kazanıp, Batı’ya tehdit oluşturacağını öne sürdü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.