Ulusal varlık fonu nedir?

Ulusal varlık fonu nedir?

26

 

Varlık fonu, ülkelerde resmi rezervler haricinde oluşan birikimler olarak ifade edilmektedir. Oluşan bu rezervler ise o ülkenin Merkez Bankasında birikmiş olan dövizler ve altın rezervlerinden meydana gelmiştir. Bunun sonucunda oluşmuş olan ulusal varlık fonları da ülkelerde cari işlem fazlası olmuş olan ve ihtiyaçların ötesinde olan rezervlerin karlı bir şekilde değerlendirilmesi ile oluşmuştur.

1950 tarihinden itibaren artmış olan petrol gelirleri ile beraber Körfez ülkelerinde daha çok uygulanmaya başlanmış olan ulusal varlık fonu, zaman geçtikçe cari fazlalık yaşayan Asya ülkelerinde de görülmüştür. Dünyada görülen en iyi 15 fonun 11 trilyon civarında olan bir kaynağa sahip olduğu bilinmektedir. Oluşan fonların yaklaşık olarak V.60 kadarını petrol ve gaz satışları oluştururken, C.40 civarındaki bir bölümünü de diğer kaynaklar oluşturmaktadır. Dünya sıralamasına bakacak olur isek en büyük paya sahip olan ülkeleri şu şekilde bir sıralama yapabiliriz:

Çin: Varlıkları 1.461.7 ve fon kaynakları petrol ile gaz dışı kaynaklardır.
Birleşik Arap Emirlikleri: Varlıkları 1.246.8, fon kaynakları ise petrol ve gazdır.
Norveç: Varlıkları 847.6, fon kaynakları petrol ve gazdır.
Suudi Arabistan: Varlıkları 598.4, fon kaynakları ise petrol ve gazdır.
Kuveyt: Varlıkları 592, fon kaynakları petrol ve gazdır.
Singapur: Varlıkları 537.6, fon kaynakları ise petrol ve gaz dışındaki kaynaklardır.
Hong-Kong: Varlıkları 442.4, fon kaynakları petrol ve de gaz dışındaki kaynaklardır.
Katar: Varlıkları 256, fon kaynakları ise petrol ve gazdır.
Kazakistan: Varlıkları 164.1, fon kaynakları ise petrol ve gazdır.
Rusya: varlıkları 152.2 ve fon kaynakları da petrol ve gazdır.

Türkiye için Ulusal Varlık Fonu için ekonominin büyümesi adına 10 yıl içerisinde yaklaşık olarak %1.5 civarında bir katkı yapması beklenmektedir. Bu sebeple görüşmeler devam etmekte ve Türkiye’de uygulanması muhtemel bir kaynaktır. Bu fonlarda bazı tartışmalar meydana geldiğinden dolayı ASEM tarafından bir rapor bildirilmiştir. Bu rapora göre fonların bu denli endişe haline gelmesinin sebebi şeffaf olmadıkları idi. Buna karşılık da Ekonomi Bakanı tarafından fonların Uluslar arası denetim şirketleri tarafından denetleneceği ve yatırım güvenilirliğinin sağlanacağı bildirilmiştir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.