Trump’a yalvarması da kurtaramadı

Trump'a yalvarması da kurtaramadı

55

 

İslam karşıtı olduğu açıklanan aşırı sağcı İngiliz Savunma Ligi’nin (EDL) geçmiş dönem Başkanlığını yapan Tommy Robinson’a mahkemeye hakaret ettiği için 9 aylık bir hapis cezası verilmiş oldu.

Başkent Londra içerisinde gerçekleşen duruşma esnasında Robinson, hakkında bir yayın yasağı getirilen dava esnasında yargılanmaya devam eden azınlık mensubu olduğu açıklanan sanıkların kimlik bilgilerini paylaşma sebebiyle suçlu bulundu. Hakim ise, gerçek ismi Stephen Yaxley-Lennon şeklinde olduğu bilgisine ulaşılan Robinson’a 9 aylık bir hapis cezası vermiş durumda.

Daha öncesinde yatmış olduğu zaman göz önüne alınıp söz konusu bu cezası 19 haftaya kadar düşürülmüş olan aşırı sağcı İngiliz, bu zamanın yarısını da yattıktan sonra tamamen serbest kalabiliyor olacak. Kararı mahkemenin hemen önünde beklemekte bulunan Robinson’un destekçileri, hükmün açıklanmış olmasının sonrasında polis ekiplerine cam ile birlikte plastik şişe attı. Daha sonrasında ise parlamentoya kadar yürüyüş gerçekleştiren grup, bir zaman boyunca da yolu trafiğe kapatmış oldu.

Bazı zamanlarda gerginliğin meydana geldiği gösteri esnasında polis ekipleri Robinson destekçilerinden bir tanesini de gözaltına almış oldu. Polis ekiplerine tepki göstermiş olan öteki protestocular, gözaltına alındığı açıklanan kişinin bindirildiği aracın hareket etmesini önleyebilmek amacıyla yerlere oturdu.

Sık bir şekilde ”Tommy’i hemen serbest bırakın” ifadeleri ile sloganların atılmakta olduğu bu gösteride, İsrail bayrağının da taşınmakta olduğu gözlerden kaçmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.