Diş bakımı nasıl olur?

Diş bakımı nasıl olur?

23

 

Dişlerimizi korumak ve dişlerimize önem vermek; ağız bakımı yapmak erkek, kadın, çocuk, yaşlı ve genç hemizin için çok önemli. Dişlerimizi günde iki kez fırçalamak, en az 2 dakika fırçalamamız gerekir. Ucuz diş macunları yerine, kaliteli ve sağlıklı diş macunu kullanmamız; ucuz diş fırçaları yerine kaliteli ve sağlıklı fırça kullanımı dikkat etmemiz gereken hususular arasında yer alıyor.

Ortalama bir diş fırçasının kullanım süresi 200 fırçalama yani 3 ay gibi bir süre. Bu sürenin uzaması hem diş fırçasında bakterilere hem ağız ve diş etlerinde ciddi hastalıklara sebep oluyor. Kullandığımız ürünlerin tarihlerine dikkat etmemiz gibi doğru markaları kullanmamız gerekir.

Diş ipi kullanarak dişlerimizin arasında diş fırçası ile ulaşamadığımız bölgelere muhakkak temas edip temizlemeliyiz. Çünkü diş aralarında kalan yiyecek kalıntıları zamanla çürür ve diş de ve diş etlerinde çürümeye sebebiyet verir. Ağız çalkalama suları doğru markalar kullanıldığı sürece diş bakımında büyük oranda yardımcı olacaktır ve periyodik aralıklarla muhakkak diş hekiminizi ziyaret etmeniz ve ağız ve diş bakımlarınızı yaptırmanız gerekir. Diş bakımında yapılan hataların en başında ise sert diş fırçası kullanmak geliyor. İnsanların çoğu sert diş fırçasının dişleri daha güzel temizlediğini düşünüyor, sert diş fırçası diş etlerini tahriş ettiği gibi, dişlerimizi çizerek zamanla dişlerde kalıcı sararmaya ve dişlerin incelip kırılmasına sebep oluyor. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra muhakkak bol su ile ağzınızı çalkalamanız gerekmektedir.

Dişinizi fırçaladıktan sonra mutlaka dilinizi fırçalayın. Ağız kokusunu ve dilde kalan bakterileri temizlemek çok önemli, uzun yıllar ağız ve diş rahatsızlığı yaşamamak için günde 2 defa en az 2 dakika dişlerinizi fırçalamayı unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.