Amerika Kuzey Kore tarafından uyarıldı

Amerika Kuzey Kore tarafından uyarıldı

24

 

Yonhap isimli ajansın, Kuzey Kore’nin resmi haber ajanslarından biri olan KCNA’ya dayandırmış olduğu habere bakılacak olursa, Kuzey Kore’nin Dışişleri Bakanlığında görevli sözcü, Amerika Birleşik Devletleri’yle Güney Kore’nin önümüzdeki ay yapma konusunda planları bulunan; ”19-2 Dong Maeng” isimli tatbikata bir atıfta bulunup, tatbikatın gerçekleştirilmesi durumunda Pyongyang’ın, Washington’la çalışma düzeyi içerisindeki müzakerelere tekrardan başlama hususunda ulaşılan anlaşmayı yeniden gözden geçirecek olduğunu ifade etti.

Sözcü açıklaması içerisinde; ”Askeri bir durumdaki bu tatbikat cidden yapılır ise, Kuzey Kore ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yer alan çalışma düzeyi içerisindeki görüşmeleri etkilemiş olacaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nin bundan sonraki tavrını izleyip, Kuzey Kore ile Amerika Birleşik Devletleri’nin çalışma düzeyi içerisindeki görüşmelerin açılmasıyla alakalı kararımızı da formüle etmiş olacağız.” şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Kuzey Kore’nin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılmış olan açıklamaya bakılırsa Amerika Birleşik Devletleri’yle Güney Kore’nin arasında süren ve Kore Yarımadası’nın adeta bir işgal planı şeklinde görülmeye başlanan tatbikat ile birlikte denemelerin, Amerika Birleşik Devletleri’yle varılmış mutabakattan sonra durdurulma kararı alının nükleer programlarının tekrardan başlatılmasını düşünmeye yönlendirdiğine de vurgu yapılmıştı.

Açıklama içerisinde, Kuzey Kore’nin nükleer silah ile alakalı denemelerini durdurmasına yönelik resmi bir anlaşmanın yer almadığının da altı çizilmiş idi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.