Sağlık bakanlığı uyardı

Sağlık bakanlığı uyardı

46

 

Sağlık Bakanlığın tarafından yapılmış olan açıklama içerisinde, BNV isimli enfeksiyonun, sivrisinek sokmasıyla birlikte bulaşmakta olan, insanlar üzerinde nörolojik bir takım hastalıklara sebep olabilen ve nadir bir şekilde ölüme sebep olabilen bir hastalık olarak öne çıktığı ifade edildi.

Hastalığın aslında genel olarak mevsimsel bir durumda bulunduğu, yaz süresince ve sonbahar mevsiminin erken dönemleri içerisinde görülmekte olduğu da belirtilen açıklama içerisinde, salgınla alakalı bölgelerin belli başlı kuş göç yollarının üstünde yer almakta olduğu bilgisine ulaşıldı. Kuşların söz konusu bu virüsün esas kaynağı olduğuna vurgu yapılan açıklama içerisinde, sivrisineklerin taşıyıcı durumdaki kuşlardan besleniyor olması durumunda virüsü alıp insanlara bulaştırabilmekte olduğu da ifade edildi.

Hastalıkla ilgili olarak kuluçka zamanının 3 ila 14 gün olduğu ifade edilen açıklama içerisinde; ”Virüsün bulaşmış olduğu kişilerin %80’lik bir kısmında herhangi bir şekilde belirti görülmeye bilmektedir. Hastaların yaklaşık olarak %20’lik bir kısmında ateş ile birlikte kas ağrısı, baş ağrısı, halsiz olma durumu, lenf bezlerinde bir şişlik, iştahsızlık, cilt üzerinde döküntü ve bulantı ile kusma görülebilmektedir. Yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde de iyileşme beklenmektedir. Hastalığın özel durumda bir tedavisi bulunmamakla beraber destek tedavisi esas durumdadır.” şeklindeki ifadelerine yer verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.