Wolksvagen hangi şehrimize fabrika kuracak?

93

Wolksvagen daha önce Bulgaristan’da yeni bir fabrika kuracağını açıklamış ama daha sonra bu kararından vazgeçerek Türkiye’de fabrika kurma kararı almıştı.

Yaklaşık 1.3 milyar Euro civarında bir yatırım olacak fabrikanın Türkiye’de kurmayı düşünen Almanların bu açıklamasının ardından ülke genelinde bir çok sanayiciyi heyecan içine soktu.

Wolksvagen tarafından kurulacak fabrikanın seçileceği ilin ekonomisinin bir anda değişeceği, ayrıca o şehirde yaşayan bir çok kişiye iş istihdamı sağlayacak olmasından dolayı büyük bir önem taşıyor. Bu bölgede iş yapan sanayiciler de Wolkswagen’in kuracağı fabrikanın kendi şehirlerinde olması için Almanları etkilemek için büyük bir yarış içine girdiler.

MANİSA VE KIRKLARELİ YARIŞIYOR

Wolksvagen’in kuracağı fabrikanın seçileceği iki şehir için Manisa ve Kırklareli’nin adı geçiyor. Bu konuda ilk hamleyi Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve üyeleri ile Alman-Türk Ticaret Sanayi Odası Ankara Bürosu başkanına ilk ciddi sunum yapıldı.  Nicholas Boğaç Edizer ve Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası adına Ebru Kunt Akın’a sunum gerçekleştirildi.

MANİSA’NIN HAMLESİ BEKLENİYOR

Wolksvagen’in kuracağı fabrika için Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Ankara Bürosu Müdürü Nicholas Boğaç Edizer, yaptığı açıklamada fabrikanın Manisa’ya kurulması konusunda Almanların kesin bir karar almadığını, ama seçenekler arasında Manisa’nın da ilk seçeneklerinden biri olduğunu belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.