Nabız sayınıza çok dikkat edin

32

İnsan bedeninin nabız sayısı diğer tüm sistemler gibi olağan dışı durumlarda ciddi sinyaller vermektedir. Hızlı veya yavaş nabız bir çok değişkene bağlı olmakla beraber bir çok hastalık hakkında vücudumuza haberler yolluyor olabilir. Nabız sayımız hakkında bilgi sahibi olmamız sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır.

KÜÇÜK EFORLAR SİZİ FAZLA YORUYORSA

Nabız sayımız aslında kalbimizin dakikalar içinde kaç kez kasıldığını, kalbin atım hızını tıbben gösteren sayısal değer olarak adlandırılır. Nabız insan kalbinin çalıştığı her süre zarfında devam eden bir döngüdür. O an kişinin kilosu, hava sıcaklığı, sağlık durumu, duruş düzeni ve bunun gibi bir çok faktör nabız atış hızımızı etkiler ve değişimlere sebebiyet verir. İnsanlar yaşlandıkça nabız sayıları düşüş gösterir. Kadınların nabız atım sayıları erkeklere oranlara 7-8 adım daha fazladır. Uzun boylu ve zayıf kişilerin nabızları, kısa ve şişman olanlara oranla daha yavaştır.

Düzenli olarak spor yapanların nabızları bir dakika içinde 60 atımdan az olabilir. Hareketsiz duran kişilerde nabız atımı daha hızlıdır. Günlük hayatta pek hareket halinde bulunmayan kişilerin efor yaptıklarında çabuk ve hızla yorulma sebebi budur.

YAŞLARA GÖRE NABIZ ATMA RAKAMLARI

1 yaşına kadar bebeklerin tamamında nabızları bir dakika içerisinde 100-160 olarak atar.

1-10 yaş arası çocuk grubunda dakikada 60-100 arası nabız atımı olur.

11-17 yaş arası çocuk ve ergenlerde nabız atımı dakikada yine 60-100 arası

17 yaş ve üstü gençlerde de dakikada 60-100 arası nabız atımı olur.

Sporcularda ise dakikada nabız atımı 40-60 arası normal olarak kabul edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.