Siber saldırılar her geçen gün artıyor

132

Yapılan siber saldırılar sonrasında her 10 büyük şirketten biri yaklaşık 10 milyon dolar civarında bir zarara uğradığı tespit edildi. Hazırlanan bir raporda 2020 yılında şirketlerin siber saldırılara karşı korunmak için güvenlik yatırımlarında %34 oranında bir artış olacağı tahmin ediliyor. Bitdefender Antivürüs şirketi Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu yaptığı açıklamda “ Şirketler için siber güvenlik sadece veri kaybı, sorumluluk ve gizlilik ile sınırlı olmadığını” belirtti.

Siber güvenlik için yapılan haramalar sonrasında veri sızıntısı konusunda daha önceki dönemlere nazaran daha az veri sızıntısı ve kaybı yaşanıyor. Son yıllarda yaşanan siber saldırılar sonrasında fidye yazılım mağdurlarının oranları %57’den %71’e yükseldi. Dünya genelinde fidye yazılımlarından doğan kaybın ise 4.7 milyon dolar civarı olduğu tespit edildi.

Siber saldırılar sadece büyük şirketlere değil küçük şirketlere de düzenleniyor. Bu tip sorunla karşı karşıya kalan bir çok kurum bütçelerinin ciddi bir kısmını siber güvenlik için ayırmaya başladı.

Siber saldırıdan en çok nasibini alan iş kolu ise medya olmaktadır. Özellikle medya kuruluşlarının siber güvenlik için yeterli yatırım yapmamaları ve devamlı güvenlik açıklarının bulunmasından dolayı medya sektörü siber saldırılardan fazlası ile etkilenmeye devam ediyor.

Medya sektöründe çalışan kişilerin kullanıcı yetkileri bir çok çalışan ile paylaşıldığından dolayı, risk her zaman artmaya devam etmektedir. Siber saldırılardan nasibini alan medya kuruluşlarının aynı zamanda itibarlarının da zedelendiği raporda belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.