Türkiye’de Suriyelilerin sınır dışı edilmeleri söz konusu değil

29

Son günlerde ülkemizde yaşayan Suriyeli vatandaşların sınır dışı edilme haberlerinin yoğunlaşması üzerine Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa yazılı bir açıklama yaptı. Abdurrahman Mustafa yaptığı yazılı açıklamada “özellikle son bir aydır bir çok basın yayın organlarında ve sosyal medyada Türkiye’de yaşadıkları mağduriyetten ötürü geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin sınır dışı edildiğine dair haberler ve paylaşımlar yer almaktadır. Konu hakkında Suriye geçici hükümeti  ve SMDK Türkiye’de yaşanan bu gelişmeleri yakından takip ediyor.

İç savaştan kaçarak Türkiye’de, sığınan Suriyeliler için uluslararası hukuk çerçevesinde “geçici koruma” sağlanmıştır. 18 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla Türk makamlarının resmi verilerine göre, 3 milyon 634 bin 378 Suriyelinin Türkiye’de “geçici koruma” statüsü altında barış ve huzur içerisinde misafir edilmektedir.

Türkiye’de bulunan geçici koruma altındaki Suriyelilerin yüzde 3’ünün geçici barınma merkezlerinde, yüzde 97’sinin ise geçici barınma merkezleri dışında kendi imkanları ile yaşam mücadelesi vermektedir.

“Ülkenizde yaşanan iç savaştan dolayı yaşamak zorunda kalan milyonlarca Suriyeli, için göstermiş olduğu misafirperverlikten dolayı teşekkür ederiz. Suriyelilerin sınır dışı edilmeleri hakkında uluslararası basında ve sosyal medyada yer alan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye’de hükümetin Suriyelileri hedef alarak onları sınır dışı etmeyi amaçlayan bir operasyon ve uygulama asla söz konusu değildir. Bunu devletin en üst düzey yetkilileri bizzat ifade etmiştir.

Basın ve sosyal medyada yer alan iddiaların aslı astarı olmamakla beraber yapılan çalışma kayıtsız kaçak göçmenlerin veya başka şehirde kayıtlı olmalarına rağmen o şehirde ikamet etmeyerek başka şehirlerde yaşayan Suriyelilere yönelik bir takipten ibarettir. İstanbul’da son bir haftada yapılan çalışmalarda çoğunluğu Afgan ve Pakistanlı olmak üzere toplam 6 bin 122 yabancı uyruklu şahsın tespit edilip yakalanmışlar ve hakkında yasal işlemler yapılarak kendi ülkelerine gönderilmek üzere işlemleri başlatılmıştır

Türkiye’de geçici koruma kapsamındaki Suriyelilere ise kayıtlı buldukları illerin haricinde başka şehirlerde yakalandıkları takdirde Türkiye’de bulunan Suriyelilerin geçici barınma merkezlerine gönderildiği bilgisi  bize verilmiştir.” diyerek açıklamasını tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.