Fethiye ve Çin arasında ticari köprü kuruluyor

87

Türkiye ile Çin arasında adeta gönüllü olarak köprü görevi üstlenen Uygur asıllı Çinli Milletvekili Abdulkadir Tanrıdağlı ve beraberindeki iş adamı Zeki Şekerci, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya makamında nezaket ziyaretinde bulundular.

 

Uygur asıllı Çinli Milletvekili Abdulkadir Tanrıdağlı uzun bir süredir Türkiye’ye Çinli turistlerin gelmesi için büyük çaba harcamıştı. Önümüzdeki yıl Türkiye’ye  daha fazla Çinli turistin gelmesi için kolları sıvayan Tanrıdağlı Çin ile Fethiye arasında kardeş şehir projesi ve aynı zamanda Üzümlü bölgesine şarap tadımcıların getirilerek Çinli yatırımcıların bu bölgeye yatırım yatırımların öncülük etmek ve her iki ülkenin kültürel etkinliklerinin aynı zamanlarda yapılmasını sağlamak amacı için gerekli çalışmalara başladı.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Çinli yatırımcıların Fethiye’ye getirilmesi ve Çinli turistlerin Fethiye’ye yönlendirilmesi konularında belediye olarak üzerlerine düşen görevleri yapmaya hazır olduklarını dile getiren Alim Karaca “ Özellikle şarap konusunda Üzümlü Mahallesine Çinli yatırımcının gelmesi bölgenin kaderini ekonomik olarak değiştirir. Üzümlü’de üretilen şaraplar kalite bakımından çok mükemmel olduğu için ülkemizin bir çok noktasına gönderiliyor.. Bölgeye yeni kurulacak bir şarap fabrikası bölgede öncelikle istihdamı artırmakla kalmaz bu sayede bu bölgede üretilen şarap ürünleri dünyanın birçok noktasına ihraç edilme noktasına gelir. Fethiye’ye Çinli turistlerin gelmesi için de Çinli yetkililerle temasa geçilerek şehir projesi üzerinde durulabilir, bölgemizde yapılacak tüm festival ve etkinliklere davet edilirler” dedi.

Çin Milletvekili Abdulkadir Tanrıdağlı yaptığı açıklamada “Fethiye’nin Çin’e tanıtımı için Çin’in en büyük medya kuruluşları davet edilirler ve burada bir festivalde düzenlenecek yarışmalar ve etkinliklerle Fethiye Çin halkına tanıtılır. Böyle bir festivale Çinliler gerçekten büyük ilgi gösterir. Çin halkı deniz ve güneşe fazla rağbet gösteren bir halk değildir. Çinlilerin buraya gelmesi Fethiye’nin kaderini değiştirir” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.