Yetkili servis tuzağı

44

Ülkemizde dolandırıcılıkta sınır tanımayan bazı dolandırıcıların en son icraatları kendilerini büyük beyaz eşya markalarının yetkili servisleri gibi göstererek kendi ağlarına düşen müşterilerini mağdur etmeye devam ediyorlar. Kendilerini yetkili servis olarak gösteren dolandırıcıların bazıları, onarımını yaptıkları elektronik cihazlara yan sanayi parçalar taktıkları gibi bir de fahiş fiyat talebinde bulunurken bazı dolandırıcılar ise müşterinin evinden aldıkları elektronik cihaz ile sırra kadem basıyorlar.

Müşterilerini ağlarına arama motorları sayesinde bulan dolandırıcılar, kendilerine ait açtıkları web sitelerine aldıkları isimlerde marka ismini de bir şekilde birleştirerek ve google’a reklam vererek cihazlarında sorun yaşayanların google’da arama yaptıklarında ön sayfalara çıkıyorlar ve mağdurlar da bu kurnazlıkları fark edemedikleri için ciddi mağduriyet yaşıyor.

Sahte yetkili servis mağdurlarından birisi de bir gazeteci oldu. Bozulan bulaşık makinası için internet üzerinden yetkili servis telefonu ararken sayfanın en üstünde çıkan ilana tıklayarak yetkili servis olduğunu düşündüğü servisi evine çağırdı. Eve gelen sahte yetkili servis elemanı bulaşık makinasının arızalı olan parçasını değiştirip 585 TL. yedek parça parası aldı. Daha sonra gazeteci takılan parçanın orjinal olup olmadığı konusunda tereddüt yaşadığı için bulaşık makinasını satın aldığı firma aracılığı ile gerçek bir yetkili servisi yönlendirdi. Yetkili servis elemanı değişen parçanın yetkili servis fiyatının 185 TL. olduğunu, bulaşık makinasına da takılan parçanın yan sanayi olduğunu açıkladığında evine servis çağıran gazeteci küçük bir şok yaşadığını dile getirdi.

Yaşadığı mağduriyet sonrası evine gelen ve kendisini yetki servis olarak tanıtan dolandırıcıları aradığında terbiyesiz bir tavırla “Git mahkemeye ver, elinden geleni ardına koyma” dediler, diyerek yaşadığı mağduriyeti dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.