Kültür ve Turizm Bakanı Kapalıçarşı’da incelemede bulundu

71

Turan, İstanbul’da bugün yağan yağışın en çok etkilediği yerlerden biri olan Kapalıçarşı’da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ile Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün incelemelerde bulundular.

İnceleme esnasında Kapalıçarşı’nın çatı kısmında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy basın mensuplarına bilgi verdi, “Turizm açısından bizim gözbebeğimiz olan yerlerden birisi de Kapalıçarşı’dır. Geçtiğimiz yıl Kapalıçarşı İstanbul Valiliği tarafından geçen yıl yapılan çalışma sayesinde yenilenmiştir” dedi.

Açıklamalarına devam eden Ersoy ” Bugün yağan yağmur sayesinde Kapalıçarşı iyi bir test geçirmiş oldu. Yağan yağmur esnasında ve sonrasında çatıdan herhangi bir sızma olmadı, çatıda biriken sular giderlerle kanalizasyona aktarıldı. Çatı geçtiğimiz yıl başarı ile aktarıldığı için bu yıl sadece bir kaç noktadan sızma yaşanmış”

GEREKEN HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALACAĞIZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a basın mensuplarının  “ Yağış sonrası etkilenen tarihi noktalar hakkında yapılan çalışmalar hakkında neler yapıldığı” sorusuna “ Biz kültür varlıklarımızın korunması için Vakıflar Genel Müdürlüğü ile işbirliği yaparak iklim şartlarına göre yenileme çalışmaları yapıyoruz. Bu konuda İstanbul’da büyükşehir belediyesinin de desteğini alıyoruz. Bugün yaşanan yağmur sonrasında bize ulaşan bilgiler ışığında gereken tespitlere hemen başlayacağız. Sonrasında da yapısal düzenlemeleri tekrar kontrol ederek bir daha bu tarz bir şey tekrarlandığında böyle bir senaryo ile karşılaşmamak için ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

Sözlerine “ Kapalıçarşı çatısı bu yağmurda ciddi bir sınavı geçmiştir. Şimdi altyapı ile ilgili bir kaç küçük takviye yapmaları gerektiğini ve bunların çok kısa bir sürede bunlarla ilgili çalışmalara başlayarak bir daha yaşanacak şiddetli yağışlara karşı daha hazırlıklı olacaklarını” söyleyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.