İmamoğlu yağıştan zarar gören yerleri gezerek bilgi aldı

55

İstanbul genelinde dün etkili olan şiddetli yağış sonrası İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, hasar gören yerlerde incelemeler yaptı.

İmamoğlu İlk olarak Eminönü’ne gelerek burada alt geçitlerde meydana gelen selden zarar gören dükkanları inceleyerek buradaki esnaflarla görüştü. Şiddetli yağış sonrası sular altında kalan Eminönü Yeraltı Çarşısı’na giden Ekrem İmamoğlu burada açıklamalarda bulundu.  açıklamalarda bulundu.

“Yaşanan sel felaketinin en büyük sebebi olarak iklim değişikliklerinin hava durumunu da yansıması olduğunu , yaşanan yağış ve sel sonrasındaki  süreçlerle alakalı ciddi sorunlar var. Seçimler öncesi seferberlik kelimesini kullanırken alt yapı ile ilgili seferberliği söylemiştik.  Bu gibi durumlarda hızlı bilgi akışı yapılmasının çok önemli olduğunu AKOM’dan gelen verileri tekrar tekrar kontrol ettirdiğini sonrasında çok kısa bir süre içinde saatte 114 kg civarında yağış miktarı oluştuğunu bu süreçte uyarı sistemi çok geç işlemiş” dedi.

Esnafın her zaman yanlarında olacaklarını da vurgulayan İmamoğlu, bugün hızlı bir şekilde itfaiye raporlarının hazırlanmasını sağlayarak esnafımıza teslim edip onlarında bu raporları sigorta şirketlerine göndermelerine ve hasarlarını bir an önce tanzim edilmesine yardımcı olacağız diyerek sözlerine devam eden İmamoğlu yaşanan sel felaketinin Marmara Depreminin yıl dönümüne gelmesinin de acı bir tesadüf olduğunu, doğal afetlerin bu şehir için ne kadar önemli olduğunu bize tekrar hatırlattı.

Yapılan çalışmalar hakkında kısa bir açıklama yapan İmamoğlu “ Belediyeye yaklaşık 800 civarında vaka ihbarı geldi. Su baskınları olan yerlere hemen ilk müdahaleler yapıldı. Üsküdar’da çöken bir iki yol vardı onların hemen onarımı sağlandı, daha sonra da hızlı bir asfalt çalışması yapılacak” dedi.

Yaşanan aşırı yağış sonrası kendilerine 3 bin 134 ihbar geldiğini bunların 37 tanesi araçlarında mahsur kalan vatandaşlarımızdan, 13 alt geçit su baskını, 13 yolda asfalt çökmesi, 29 ızgara tıkanması gibi ihbarlar geri kalan ihbarların ev ve işyerlerine su baskını yaşanması ihbarları idi ve ekiplerimiz bu ihbarlar sonrasında gereken müdahaleleri yapmıştır diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.