Gayri Menkul satışlarında son durum

41

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Temmuz ayından sonra gayrimenkullerin satış sayısının 1 milyonu aştığını belirterek “Gelecek aylarda ipotekli konut satışlarında artışlara rastlanacak.” ifadelerini kullandı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’nın paylaştığı sayısal veriler doğrultusunda, Temmuz ayından sonra gayrimenkullerin toplam satış sayısının 1 milyon 99 bin 430 civarına ulaştığı görüldü. Söz konusu artışa yönelik değerlendirmelerini basınla paylaşan Özelmacıklı, yaptığı açıklamada “Yıl sonuna kadar hazineye ait tarım arazilerinin, son üç yıldan itibaren bu arazileri tarım amacıyla kiralayan veya kullananlara satışları gerçekleşecek. Dolayısıyla satış sayısı artmış olacak.” ifadelerine yer verdi.

Yabancı mülkiyetlerin sayısı 300 bini aştı 
Özelmacıklı, “Ülkemiz genelinde toplam yabancı mülkiyet sayısı 316 bin 52’ye ulaştı. 2019 yılından bugüne kadar yabancıların satın aldığı toplam konut sayısı ise 24 bin 144 oldu. Bu yıl en fazla konut satışının yapıldığı iller sırayla şöyle: İstanbul, Antalya, Ankara, Bursa, Yalova, Sakarya, Trabzon, Mersin, Muğla ve Samsun…” sözlerini kullandı.

İnşaat sektörü güven endeksi 55.5’e yükseldi
Mustafa Hakan Özelmacıklı, konut satışlarının tüketici ve inşaat sektörü güven endeksine bağlı olduğunu belirtirken “Ağustos ayında tüketici güven endeksi bir önceki aya nazaran yüzde 3.1 oranında artarak 58,3’e yükseldi. Mevsim etkilerinden arındırılan inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 52,4 iken, Ağustos ayında yüzde 6 oranında artış göstererek 55,5’e kadar yükseldi.” İfadelerine yer verdi.

Beraberinde yapı ruhsatı verilen yapıların sayısı yüzde 60 oranında azaldı 
Özelmacıklı sözlerine, “TÜİK verileri baz alınarak elde edilen veriler doğrultusunda belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarını bünyesinde barındıran binaların sayısı 2019 yılının ilk altı ayında bir önceki yıla göre yüzde 60, yüzölçümü yüzde 60,1, değeri yüzde 50, daire sayısı isee yüzde 66,3 oranında azalma gösterdi. Bu durumda konut satışlarında bir süre stoklarımızı değerlendireceğiz. TÜİK verileri doğrultusunda, yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü yüzde 2,8 oranında arttı. Böylece tüketici, iskân durumunu benimsemiş oluyor.”  ifadelerini de ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.