Ankara’da toplu taşıma ücretlerine zam geldi

126

Ankara belediyesinden yapılan resmi açıklamada, “Son zamanlarda elektrik, doğalgaz, akaryakıt ile araç bakım ve onarım giderlerindeki meydana gelen artışlar nedeniyle toplu ulaşımında tarife değişikliğine gidildiği ”açıklandı.

ZARAR ETMEMEK İÇİN ZAM YAPILDI

Yapılan zammın EGO Müdürlüğünün UKEMO kararı doğrultusunda, son dönemlerde özel toplu taşıma yapan kişi ve kurumların da talepleri değerlendirilerek zam kararı alınarak ayrıca EGO Genel Müdürlüğü’nün yıl sonuna kadar 630 milyon lira zararla kapatılacağının öngörülmesi üzerine Ankara için yeni makul bir ücret tarifesi için komisyon oluşturulduğu ve bu komisyonun aldığı karar doğrultusunda düzenlemeye gidildiği öğrenildi.

Kurulan komisyon tarafından hazırlanan raporda son 3 yıldır toplu taşıma ücretlerine hiç zam yapılmadığı, maliyet ve masraflarında son 3 yılda meydana gelen artışlar doğrultusunda yapıldığını ve Ankara’da toplu taşımayı kullanan her üç yolcudan birisinin ücretsiz seyahat hakkından faydalandığı tespitine de yer verildi.

ANKARAKART İLE BİNİŞ 3.25 TL

EGO Genel Müdürlüğünün  tarafından belirlenen yeni tarife oranlarına göre, Anakarat  biniş ücteyi 2,5 liradan  3 lira 25 kuruşa, kullan at biletlerinin de 3 liradan 4 liraya yükseltilirken, ayrıca kredi kartı ile biniş ücreti de 4 lira olarak belirlendi.

Anakart’larda 75 dakikalık transfer ücretlerine 1lira ödenirken “(Metro, Teleferik, EGO otobüsleri, Ankaray, Mavi Halk otobüsleri) yeni zamlar sonrasında 75 dakikalık tarnsfer ücretleri 1 lira 60 kuruşa yükseltildi.. İndirimli Ankarakart ile yapılan transfer ücretleri de 25 kuruştan 75 kuruşa yükseltildi.

ÖĞRENCİYE ZAM YOK: 1.75 TL

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 1 lira 75 kuruş olan öğrenci indirim tarifesinde ise değişiklik yapmadı. Yeni tarife 2 Eylül Pazartesi günü saat 06:00’dan itibaren uygulamaya konulacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.