İki çocuk annesi bir kadının feryadı

109

Ordu’nun Altınordu ilçesi Kumbaşı Mahallesi’nde yaşayan 36 yaşındaki Songül Baykal okul çağındaki iki çocuğu ile birlikte yaşam mücadelesi verirken çocuklarını okutmak ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılamak için sokaklarda kağıt ve karton topluyor. Songül Baykal kısa bir süre önce eşinden boşandığını ve çocuklarına bakmak için sokaklardaki çöpleri karıştırarak kendilerine bir geçim kaynağı sağladığını, tek hayalinin çocuklarını okutarak iyi bir meslek sahibi olarak topluma kazandırmak istiyor.

Eşinin ailesine ve kendisine karşı sorumsuzlukları yüzünden boşandığını söyleyen Songül Baykal “Komşularım çocuklarımı yurda vermemi söylüyorlar. Bir anne çocuklarını nasıl bir yurda verebilir. Ben aç kalsam da çocuklarımı yediririm. Benim tek istediğim yetkililerin biraz olsun bize destek olmaları. Çocuklarımı da bazen mecburen kağıt ve karton toplamaya beraberimde götürüyorum” dedi.

Kartonları satınca kazandığımızla hangi ihtiyacımızı karşılayacağımızı bilemiyoruz. Şimdi evimizde tüp yok, o yüzden yemek yapamıyorum. Yiyecek bir şeyimiz de yok. Evdeki tüm eşyalar ev sahibimizin eşyaları. Burada bize ait hiç bir şey yok. Bu evden çıkarılırsam bir bavulu dolduracak eşyamız dahi yok.

Artık dayanacak gücüm kalmadı. Bize devlet yetkililerinden ve maddi durumu iyi olan hayırsever vatandaşlardan yardım gelmesini bekliyoruz. Çocuklarım okula giderken dahi giyecekleri doğru dürüst okul kıyafetleri yok. Ben bittim ama çocuklarım için her şeyi yaparım. Tek amacım çocuklarımın iyi bir eğitim almaları. Onlar benim gibi cahil kalmasınlar, okusunlar ve topluma faydalı olsunlar. Oğlumun psikolojisi bozuldu. Defalarca kaza atlattı. Ama Rabbim oğlumu bana bağışladı” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.