2,5 aylık bebeğin ölümüne soruşturma açıldı

23

29 Temmuz günü Adana’da bir tıp merkezinde Tuğba ve Emre Sarıgül çiftinin Hüseyin ismini verdikleri bir bebekleri dünyaya geldi. Doğum sonrası evlerine dönen aile bebeklerinin ateşlenmesi ve hırıltılı nefes alması üzerine hastaneye götürdüler.
İlerleyen günlerde sık sık rahatsızlanan bebeklerini 3 farklı hastaneye götüren Tuğba ve Emre Sarıgül çiftinin bebeklerine bu hastanelerde teşhis konulamadı. Hüseyin bebeği en son götürdükleri hastanede menenjit teşhisi konuldu ve yoğun bakım ünitesine alınarak tedavisine başlandı.

Diğer hastanelerde doktorların çocuklarına teşhis koyamamaları yüzünden acılı anne ve baba avukatları Cihan Emre Durmaz aracılığıyla 20 Eylül’de Adana Cumhuriyet Savcılığına giderek “bebeklerinin hastalanmasında ihmalleri olduğu gerekçesiyle 3 hastane ile doğumun yapıldığı bir tıp merkezi hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na ‘görevi ihmal, resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanma, yaralama’ suçlarından suç duyurusunda bulundu.
Adana Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmada Hüseyin bebeğin 11 Ekim günü tedavi gördüğü hastanede beyin kanamasından hayatını kaybetti. Hüseyin bebeğin acılı ailesi bebeklerini hastaneden alarak toprağa verdi.
Baba Emre Sarıgül yaptığı açıklamada “Eşim özel bir tıp merkezinde doğum yaptı. Doğum sonrası çocuğumuzun tüm aşılarının ve bakımlarının yapıldığı söylenerek bizi taburcu ettiler. Bebeğimiz 1 aylıkken hırıltılı nefes almaya ve ateşlenmeye başlayınca hastaneye götürdük. Hastanede bebeğimizin sadece gazının olduğunu, başka bir problemi olmadığını söyleyerek bizi taburcu ettiler.
Eve geldikten bir gün sonra bebeğimizin ateşinin düşmediğini ve nefes alırken yaşadığı sorunların devam etmesi üzerine başka bir hastaneye götürdük. Burada bebeğimizin ciğerinde bir problem olduğunu söyleyerek buhar ve antibiyotik tedavisi yapıldı. Tedavinin ardından bebeğimizin nefes alış verişindeki hırıltı sorunu giderilince bizi taburcu ettiler. 29 Ağustos günü de bebeğimizin hepatit B aşısını mahallemizde bulunan sağlık ocağında yaptırdıktan bir gün sonra yüksek ateş ve kusma başlayınca üçüncü bir hastaneye daha götürdük. Bebeğimize ilaç vererek taburcu edildik ve 31 Ağustos günü tekrar hırıltılı nefes almaya başlayınca ilk başvurduğumuz hastaneye götürdük.” dedi.
Hastanede bebeğimizin kalp grafisi çekildi ve hiç bir sorun olmadığını yine gaz sancısı çektiğini söyleyerek bize ilaç yazıp taburcu ettiler.
Bebeğimizin gözleri kaymaya ve hırıltının artması sonucu özel bir hastaneye gittik. Acil serviste bulunan doktor bize “Bu çocuk bu hale gelene kadar neredeydiniz ağır menenjit geçiriyor olabilir” diyerek testleri yaptırdı ve yoğun bakım ünitesinde tedavi altına aldılar. Doktorlar bebeğimizin beyin kanaması geçirdiğini, hayatta kalma şansının çok az olduğunu, yaşasa dahi engelli kalacağını, bebeğimize K vitamini verilmediği için bu hale geldiğini söyledi. Araştırma yaptığımda doğum yaptığı hastanede bebeğimize bu aşının yapılmadığını öğrendim. Sorumluların hesap vermesi için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundum.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.