Bangledeş’te bir cinayetten 16 kişiye idam cezası

117

Bangladeş’in Feni şehrindeki bir lisede müdürün odasında yaşanan taciz olayından sonra gelişen olaylar Bangledeş’te aylarıdır konuşuluyor.

Nusrat Jahan Rafi  okuduğu okulda 27 Mart 2019 tarihinde okul müdürünün odasında cinsel tacize uğrayınca durumu ailesine anlatınca ailesi de polise giderek müdür hakkında suç duyurusunda bulununca konu yargıya taşındı.

CEZAEVİNDEN ÖĞRENCİLERİNE TALİMAT VERDİ

Ailenin şikayeti üzerine poliste işlemleri tamamlanan okul müdürü Siraj Udowla hakim karşısına çıkarıldı ve tutuklanarak cezaevine gönderildi. Cezaevinde tutuklu bulunan okul müdürü Siraj-Udowla cinsel tacizde bulunduğu öğrencisi Nusrat Jahan Rafi’yi öldürme planları yaptıktan sonra okulda kendisine yakın öğrencilerin cezaevine gelmesini sağladı ve öğrencilerine  Nusrat Jahan Rafi’yi öldürme  talimatı verdi ve öğrencilere cinayeti nasıl işlemeleri gerektiğini tek tek anlattı.

YAKARAK ÖLDÜRDÜLER

Okul müdürü ile cezaevinde görüşen öğrenciler okulda 6 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek olan bir sınav öncesi Rafi’yi okul önünde bekleme başladılar. Okula gelen Rafi’yi kaçırarak ıssız bir alana götüren öğrenciler onu yakarak olay yerinden kaçtılar. Çevreden geçen vatandaşların Rafi’yi ağır yaralı olarak bulması sonucu Rafi önce Feni Hastanesi’ne ardında da başkent Dakka’da bulunan donanımlı üniversite hastanesine kaldırıldı. 4 gün boyunca yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Rafi tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 10 Nisan günü hayatını kaybetti.

MAHKEME 16 KİŞİYE İDAM CEZASI VERDİ

Bangladeş’te yaşanan olaylara halkın büyük tepkisi sonrası Başbakan Şeyh Hasina, Rafi’nin ailesine bir ziyaret gerçekleştirmiş ve ziyarette bu olaya karışanların çok kısa sürede gereken cezayı alacaklarına dair söz vermişti. Yaşanan cinayetin ardından 61 gün geçti ve mahkeme bugün verdiği kararla olaya karışan 15 öğrenci ve müdür hakkında idam cezası verildi.

Şimdi 16 kişi idam edilecekleri günü beklerken bir çok örgüt idam cezasını engellemek için çalışmalarına başladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.