Din dersi öğretmenine misyonerlik soruşturması

47

Aydın’daki özel okullarda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapan, Esma B.K. hakkında Kuşadası’ndaki bir Anadolu lisesinde misyonerlik faaliyeti yaptığı iddiası ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ‘derslerde misyoner faaliyetlerde bulunduğu’ ihbarı yapıldı. Aydın Valiliği bu konu için bir müfettiş görevlendirerek soruşturma başlattı.

Ortaya atılan iddialar üzerine öğretmen Esma B.K.’nın avukatı Can Kurtulan, iddialara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Avukat Kurtulan yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Müvekkilim hakkında geçtiğimiz günlerde hakkında çıkartılan asılsız haberler sebebiyle, kendisi hakkında bir algı oluşturulma gayreti içinde olunduğunu düşünüyoruz. Müvekkilim derslerinde sadece müfredata uygun eğitim vermektedir ve bugüne kadar misyonerlik faaliyeti yürütmemektedir Bazı kişiler hakkında kendisi hakkında basında yer alan hedef gösterici haberler sonrasında, sosyal medya tarafından adeta linç edilmiştir. Sadece iddialar üzerinden hareket edilerek haksız suçlamalar sonrasında kendisine ait kişisel verilerinin paylaşılması, özel hayat ve aile hayatı gizliliği ihlal edilmiş ve müvekkilimin psikolojisini olumsuz yönde etkilemiştir. Konunun hassasiyeti ve soruşturmanın selameti bakımından şu aşamada daha fazla açıklama yapılmasına gerek olmamakla birlikte; sürecin hukuka uygun ilerlemesi ve adil bir şekilde sonuçlanması için tüm adımların takipçisi olunacaktır.” denildi.

 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Aydın Valiliği basında çıkan haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada “Bahsi geçen öğretmenin derslerinde misyonerlik faaliyetleri yürüttüğü ihbarı üzerine Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü ve valiliğimiz tarafından 22.10.2019 tarihinde milli eğitim müfettişi görevlendirilerek inceleme- soruşturma başlatılmış olup, dosya safahatı devam etmektedir. Konunun önemi gereği lüzum eden tüm yasal süreç Valiliğimiz tarafından hassasiyetle takip edilmektedir” denildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.