Avdağiç: Kapalıçarşı şaşmaz bir pusuladır

106

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yayınlanan “Geçmişten Geleceğe Kapalıçarşı” adlı çalışmanın tanıtımı, Tuluyhan Uğurlu’nun piyano resitalinin de yer aldığı etkinlikle yapıldı.

Kapalıçarşı’nın Nuruosmaniye ile Beyazıt kapıları arasında yapılan etkinlikte konuşan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Kapalıçarşı’nın, yalnızca bir çarşı ve sadece ticaretin kalbinin attığı bir merkez olmanın yanı sıra incelikli bir mimariyi, estetiği, zarafeti ve güzel sanatların her boyutunu simgeleyen bir eser niteliğinde olduğunu söyledi.

Kapalıçarşı’nın, İTO’nun en büyük sorumluluk alanı olduğunu vurgulayan Avdagiç, Kapalıçarşı’da Osmanlı’dan günümüze ulaşan farklı milletlere mensup, farklı inançlara sahip tüccarın alın teri ve pazarlama ruhuyla oluşan ortak bir ticaret ruhunun olduğunu söyledi.

İTO Başkanı, Kapalıçarşı’nın, ticaretin evrensel kurallarının günümüzde de geçerli olacak şekilde yazıldığı, tabirle anayasasının oluşturulduğu kutsal bir mekan olduğuna vurgu yaptı.

Avdagiç, “Kapalıçarşı, bugünün küresel ticaret fırtınaları içinde bize doğru yönü gösteren şaşmaz bir pusuladır” ifadelerini kullandı.

Kapalıçarşı Kat Malikleri Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş da kitabın tarihin Kapalıçarşı sayfasına ışık tuttuğunu söyledi.

Etkinlik, konuşmaların tamamlanmasının ardından hediye takdimi ve ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu’nun “Dünya Başkenti İstanbul” eserini icra ettiği piyano resitaliyle sürdü.

Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk’un editörlüğünü yaptığı, Kapalıçarşı’nın eski ve güncel fotoğraflarının yanı sıra haritalarla zenginleştirilen eser, geçen yıl hayatını kaybeden Semavi Eyice’nin Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’ne yazdığı “Büyük Çarşı” makalesiyle başlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.