Tayvan liderinden Çin’e ağır suçlama

28

Tayvan lideri Tsai Ing-wen, Çin’in Tayvan Boğazı’na gönderdiği filoyu eleştirerek, Ocak 2020’de yapılacak genel seçimlere müdahale ettiğini iddia etti.

Tsai, Çin’in boğaza uçak gemilerinden oluşan bir filo göndermesi üzerine basın toplantısı düzenledi. Tsai, Pekin yönetiminin, adanın demokrasisine zarar vermek istediğini söyledi.

Çin’in filo göndermesini, Tayvan seçmenini korkutma girişimi olarak değerlendiren Tsai, bu girişimi kınadıklarını, Tayvan’ın, egemen ve bağımsız bir ülke ve Tayvan halkının kendi başkanını seçme hakkına sahip olduğunu belirtti.

Tayvan’ın bağımsızlığını destekleyip desteklemediğine yönelik bir soruya Tsai, “Egemenliğimiz, devletimiz, demokratik ve özgür bir sistemimiz var. Kendimizi savunuyoruz. Diplomatik ilişkilerimiz var” diye cevap verdi.

South China Morning Post’un haberine göre, Çin’in filo göndermesine yönelik Tsai, “Bu, Çin’in Tayvan seçimlerine müdahil olma girişimlerinin açık ve net bir göstergesidir” ifadesini kullandı.

Tsai, benzer girişimlerin önceki seçimlerde de yaşandığını hatırlatarak, Çin’in seçmeni etkilemeye yönelik fırsatları kaçırmadığını ve şansını her gün denediğini bildirdi.

Tsai, Çin’i işaret ederek, büyük bir ülke olarak, uluslararası, bölgesel barış ve istikrarı sağlama sorumluluğunun olması gerektiğini ifade etti.

Çin’in Tsai’ye karşı Ulusal Parti’nin adayı Çin yanlısı Han Kuo-yu’yu desteklediği belirtiliyor.

Tsai, 2016’da göreve geldiğinden bu yana Çin karşıtı bir duruş sergiliyor.

Çin’de 1949’da Mao Zedong’un iktidara gelmesi üzerine Çan Kayşek (Chiang, Kai-shek) ve bazı hükümet üyeleri, Tayvan’a yerleşerek, 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının adada devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmiş, ancak “milliyetçi Çin” olarak da adlandırdıkları Tayvan’ın, Çin tarafından bağımsızlığı kabul edilmemişti.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.