Londra’da bıçaklı saldırı

30

İngiltere’nin başkenti Londra’da bıçaklı saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

Londra Polis Teşkilatı Müdürü Cressida Dick, saldırıda yaralananlardan ikisini öldüğünü, 3 kişin de da hastaneye kaldırıldı.

Saldırıyı “korkunç” olarak niteleyen Dick, “Önümüzdeki günlerde hem silahlı hem de silahsız daha fazla polis göreceksiniz.” ifadesini kullandı.

Dick, “Boş terör ideolojisi, nefretten başka bir şey sunmuyor. Bugün herkesi bunu reddetmeye çağırıyorum. Bizim şehrimiz harika bir şehir. Çünkü birbirimizin farklılıklarını kucaklıyoruz. Bu trajediden hala daha güçlü çıkmalıyız. Bunu yaparken de bizi bölmek isteyenlerin asla başarıya ulaşmamalarını temin edeceğiz” diye konuştu.

Londra Polis Teşkilatı Müdür Yardımcısı Neil Basu, saldırıyla ilgili başka birinin aranmadığını söyledi.

Saldırganın 28 yaşındaki Usman Khan olduğunu vurgulayan Basu, “2012’de terör suçundan mahkum olan bu kişi, yetkililer tarafından biliniyordu. Aralık 2018’de şartlı olarak tahliye edildi” dedi.

Olayda biri kadın olmak üzere 2 kişinin öldürüldüğü ve 2’si kadın 3 kişinin de yaralandığını söyleyen Basu, saldırının Fishmongers Hall isimli binada yapılan mahkumların rehabilitasyonuna ilişkin bir konferans sırasında gerçekleştiği, daha sonra Londra Köprüsü’nde devam ettiği ve saldırganın burada vurularak öldürüldüğünü açıkladı.

İngiliz yerel medyası, saldırganın 2012 yılının Şubat ayında Londra Menkul Kıymetler Borsası’na yönelik saldırı planındaki rolü nedeniyle hapis yattığını ve tahliye şartları kapsamında da elektronik kelepçe sistemiyle takip edildiğini yazdı.

Bu arada polis, saldırganın sahte olduğu anlaşılan bir patlayıcı cihaz taşıdığını açıklamıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.