ABD’den Türkiye’ye tehdit

89

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye yaptığı ziyarette görüştüğü beş Cumhuriyetçi senatörden birisi olan Jim Risch, ABD-Türkiye arasındaki gerilimi artıracak açıklamalar yaptı. Senatör Risch, S-400 konusunda çok sabır gösterdiklerini öne sürerek, “Parti bitti ve artık yolun sonuna gelindi” dedi. Risch ayrıca, “S-400’ler kaldığı sürece Türk F-35’leri ABD dışına çıkmayacak” diye de konuştu.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Jim Risch, 13 Kasım’daki Beyaz Saray’da Başkan Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesinden sonra Türkiye’ye yönelik yaptırım tasarısı girişimini askıya almıştı. S-400 konusunda Türkiye’den “Vazgeçmeyeceğiz” açıklamalarının gelmesinden sonra Risch, Senato Dış İlişkiler Komisyonu’na, 29 Ekim’de Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen yaptırım tasarısının bir benzerini getirme kararı aldı.

“ABD’nin ulusal güvenliğini teşvik ve DAEŞ’in canlanmasının önlenmesi” adını taşıyan yaptırım tasarısı Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı ağırlıklı. Milli Savunma Bakanı dahil olmak üzere üst düzey Türk yetkililerin yaptırım listesine alınması, Suriye’de Türkiye’nin kullanması muhtemel silah sevkiyatının yasaklanması öngörülüyor. Türkiye’ye S-400 sebebiyle CAATSA yaptırımlarının uygulanması da tasarının diğer bölümünü oluşturuyor.

Risch, Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda neden harekete geçtiğini anlattı. S-400’lerin F-16’lar üzerinde test edildiği haberlerine atıfta bulunarak “Beyaz Saray’da görüştüğümüzde konuyla ilgili müzakereler sürdüğü için bir süre bunu askıya almam istendi. Ben de iyi niyetli görüşmeler yapıldığını düşündüm. Dışişleri Bakanı ilerleme sağlanabileceği görüşündeydi. Ama Erdoğan dönüş yolunda S-400’lerden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Bir yılı aşkın süredir Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı ve bütün diplomatlara S-400 olursa F-35’in olmayacağını, S-400’ler Türkiye’de olursa yaptırımlara maruz kalacaklarını anlattım. Erdoğan böyle bir açıklama yapınca hayal kırıklığına uğradım. ‘Tasarıyı getirme zamanı’ dedim. İnanın bana bu çok acı verici. Türkiye iyi bir NATO müttefiki oldu. Rusya’ya karşı kurulan NATO’nun bir üyesiyken neden Rusya’ya yanaştıklarını gerçekten anlamıyoruz. Her egemen devlet kendi kararını verir elbette ama bunun sonuçları olur” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.