General Hafter’den Türkiye’ye tehdit

124

TBMM’de Libya tezkeresinin kabul edilmesinden sonra Hafter’in kontrolü altında olan Bingazi’de Türkiye karşıtı gösteriler düzenlendi

Libya’nın doğusunu kontrol altında tutan ve Birleşmiş Milletler (BM) destekli hükümete karşı mücadele veren General Halife Hafter, Türkiye’ye yönelik silahlanma ve mücadele etme çağrısı yaptı.

Libya’da Hafter’e bağlı kuvvetler, nisan ayından beri Trablus merkezli hükümete yönelik yoğun operasyonlar gerçekleştiriyor. Trablus’taki Fayez el Sarraj liderliğindeki iktidar, , Türkiye’den de asker yardımı istedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi de (TBMM), Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkereyi Perşembe günü kabul etmişti.

Hafter, geç saatlerde televizyonda yayınlanan açıklamasında, “Kadın-erkek, sivil-asker tüm Libyalılara vatanlarını ve onurlarını savunmak için Türkiye’ye karşı silahlanma” çağrısı yaptı.

Hafter, açıklamasında, “Türkiye’nin meydan okumasını kabul ediyoruz ve cihat ilan edip silahlanma çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hafter, sorunun artık Trablus’un “İslamcı milislerden kurtarılması” olmaktan çıktığını ve Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçası olan “Libya’nın kontrolünü geri almaya çalışan bir sömürgeciye karşı” mücadeleye dönüştüğünü öne sürdü.

Libya’da 2011 yılında başlayan iç savaştan sonra uzlaşma ve istikrar sağlama çabaları sonuçsuz kalmıştı.

Bugün Libya’da iki farklı hükümet bulunuyor ve ülke, coğrafi olarak da üçe bölünmüş durumda.

Libya’nın Trablus ve Sirte gibi batısındaki şehirleri BM tarafından desteklenen ve uluslararası alanda tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti; doğu kesimlerini ise Tobruk merkezli General Halife Hafter’e bağlı gruplar kontrol ediyor. Libya’nın büyük oranda çöl olan güney kesimlerinin kontrolü de yerel aşiretlerin elinde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.