Diyarbakır’da Çiftlik Bank tarzı dolandırıcılık

37

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yaşanan olayda iki kardeş  büyükbaş hayvan çiftliği kurduktan sonra piyasadan yaklaşık 20 milyon lira topladıktan sonra sırra kadem basmaları üzerine mağdur olan köylüler ve vatandaşlar şikayetçi oldular. Yapılan bu vurgun herkesin aklına ilk olarak Çiftlik Bank vurgununu getirirken köy sakinleri jandarma ve polise müracaat ederek zanlıların yakalanması için talepte bulundular.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesi Gündüz köyüne 7 ay önce önce gelen iki kardeş çiftlik kurdular ve daha sonra Diyarbakır’ın Hazro, Bismil, Kulo ve Silvan ilçelerin, Batman’ın da Sason ilçesinde hayvancılıkla uğraşan çiftçilerden yaklaşık 20 milyon liralık büyükbaş hayvan aldıktan kısa bir süre sonra ortadan kayboldular.

Büyükbaş hayvanlarını M.A. ve A.A adlarındaki kardeşlere satan köylüler iki gün boyunca kendilerine ulaşamayınca jandarmaya ve emniyete müracaat ederek zanlıların bulunması için başvurdu.

Mağdur köylüler yaptıkları açıklamalarda “ 7 ay önce köyümüze yakın bir yere M.A. ve A.A. adlı kardeşler bir çiftlik kurdular. Köyümüzden ve yakın ilçelerden büyükbaş hayvanlar almaya başladılar. Hayvanları alırken ilk başlarda herkese peşin ödeme yaptılar ve kendilerine inandırdılar. Daha sonra yine hayvan almaya devam ederlerken bu sefer de 6 ay veya 1 yıl vadeli aldılar. Daha önce aldıkları vadeli büyükbaş hayvanların ödeme tarihi yılbaşı sonrasına geliyordu. Yılbaşına 2 gün kala gece çiftliklerinde ne varsa boşaltarak kaçtılar. Kendilerine cep telefonlarından da ulaşamadık. Mağduruz” dediler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.