İnternetten tanıştı ve dolandırıldı

218

Mardin’in Midyat ilçesinde yaşayan Salih B. sosyal medya üzerinden kendisini kendisini Akdeniz Üniversitesi öğrencisi ‘Fatma Aktuğ’ olarak tanıtan İbrahim D. adlı dolandırıcıyla tanıştı. İbrahim D. adlı dolandırıcı açtığı sahte hesapla görüştüğü Salih B.’yi kendisine aşık ederken belli aralıklarla kendisine maddi durumunun iyi olmadığını söyleyerek kendisinden para istemeye başladı. Salih B. belli aralıklarla İbrahim D. adındaki dolandırıcıya 35 bin lira para ve yeni bir cep telefonu gönderdi.

Geçtiğimiz yıl Salih B.’nin görüşme isteklerinin artması üzerine İbrahim D. kendisini 4 Nisan günü Antalya’ya çağırırken buluşmaya da arkadaşı Esra K.’yı gönderdi. Salih B. Esra K.’yı Fatma Aktuğ sanarak kendisi ile şehirde bulunan lüks bir otelde 2 gün geçirdi ve bu süre içinde Esra K.’yı Fatma Aktuğ olarak sanarak birde imam nikahı kıydı. İmam nikahı kıyma işlerinde ve otel odasının ayarlanması konusunda Esra K.’nın arkadaşı Murat U.’nun davranışlarından şüphelenen Salih B. kaldığı oteldeki kayıtları kontrol ettiğinde beraber kaldıkları kişinin Fatma Aktuğ olmadığını öğrenince polise giderek şikayetçi oldu.

Salih B.’nin polise şikayeti üzerine polis ekipleri İbrahim D., Esra K. ve Murat U., dolandırıcılık suçundan gözaltına alındı. Emniyette yapılan sorgularının ardından Murat U. serbest bırakılırken, Esra K. ve İbrahim D. sevk edildikleri adliyede, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Esra K. ve İbrahim D. yargılandıkları Antalya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde çıktıkları ilk duruşmada adli kontrol şartı ile serbest kalırlarken mahkeme heyeti üç sanık hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 6’şar yıl 3’er ay hapis cezası ile 109’ar bin 360’ar lira para cezasına çarptırdı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.