Ceren’in katili polise saldırmaktan hakim karşısına çıktı

40

3 Aralık 2019 tarihinde Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen olayda Ordu’nun Altınordu ilçesine bağlı Zaferi Milli Mahallesi’nde evinin önüne kadar takip edilen Ceren Özdemir’in cezaevi firarisi Özgür Ardıç tarafından katledilmiş ve daha sonra vatandaşların ihbarı sonucu polis ekipleri Özgür Ardıç’ı kent merkezinde vatandaşların yakalamaları sonrasında polis ekip otosuna bindirilirken 2 polis memuruna bıçaklı saldırıda bulunmuştu. Özgür Ardıç tutuklanarak cezaevine gönderilirken hakkında Ordu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce dava açılmış ve dava sonrasında ‘canavarca hisle kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çaptırıldı.

Özgür Ardıç’ın yakalanarak polis otosuna bindirilirken görevli polis memurlarını bıçakla yaraladığı gerekçesiyle ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs’ suçundan yargılanmasına bugün başlandı.  Bugün görülen duruşmaya polis memurları Haydar Değerli ve Zeki Çelik ile taraf avukatları katılırken Zeki Çelik uğradığı bıçaklı saldırı sonrasında omuz ve göğsünden yaralanmış ve ameliyat geçirmiş olduğu için duruşmaya kolu alçılı olarak geldi

Duruşmada Özgür Ardıç verdiği ifadesinde “Beni ekip otosuna koyarlarken baktım 2 polis var. Bıçağımı boğazlarına saplarsam kaçabileceğimi düşündüm. Polis otosu ışıklarda durunca bıçağımı çıkardım ve saldırdım. Kılıfını çıkarmış olsaydım ikisini de öldürmüş olacaktım” dedi.

Polis memuru Zeki Çelik polis otosunda yaşanan olayı anlatırken “ Şahsı yakalamak için bölgeye gittiğimizde esnaf tarafından yakalanmıştı. Kendisine vatandaşın saldırısı olduğu için onu hemen araca bindirdik. Kendisine ismini sorduğumda Hasan Kılıç olduğunu söyledi. Arkadaşım ön koltuğa otururken ben sanıkla polis aracının arka koltuğuna oturdul. Kelepçe hazırlığı yaparken elini cebine soktu. Bıçağı çıkarmaması için hamle yaptığımda bıçağını sol koluma ardından omuzun üstüne en sonda sağ göğsüme sapladı. Yaralandığım için fazla müdahalede bulunamadım ama araçta bulunan diğer polis arkadaşlarım etkisiz hale getirdi” diyerek şikayetçi oldu.

Mahkeme heyeti, yaralı polisle ilgili Adli Tıp Kurumu’ndan istenen raporun gelmesine karar vererek, duruşmayı 31 Mart 2020 tarihine erteledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.