Vapur faciasında hayatlarını kaybedenler törenle anıldı

44

1 Mart 1958 günü meydana gelen ve Türk denizcilik tarihinin en büyük deniz facialarından biri olarak kabul edilen olayda İzmit iskelesinden hareket eden Üsküdar vapuru şiddetli fırtına sonucu batarken vapurda bulunan 600 yolcunun 392 yolcu boğularak yaşamını kaybetmişti. Üsküdar vapurunun batmaya başlamasının ardından Gölcük açıklarında bulunan Donanma Komutanlığı’na bağlı savaş gemileri ve bir denizaltı anında yetişmesine rağmen çok sayıda vatandaşımız kurtarılırken 392 vatandaşımız boğularak yaşamlarını yitirmişti.

Deniz faciasının 62 yıl dönümünde İzmit Marina’da bulunan 1 Mart Vapur İskelesi önünde faciada yaşamını yitiren 392 vatandaşımız için anma töreni yapıldı. Düzenlenen anma töreninde o dönemde faciaya tanık olan vatandaşlar, faciada hayatlarını kaybedenlerin yakınları ve İzmit Lisesi öğrencileri, katılırken faciada hayatlarını kaybedenler için dualar okunduktan sonra, denize karanfil bırakıldı. İzmit Yelken Kulübü sporcuları ise ölenlerin anısına yelkenleriyle denize açılarak Türk bayrağı açtı.

Yaşanan deniz faciasına tanık olan ve o esnada sahilde bulunan bir inşaatta çalıştığını ve Üsküdar vapurunun batmaya başladığını gördükten sonra arkadaşlarıyla beraber yardıma gittiğini söyleyen Yaşar Pekdemir, “Üsküdar vapuru denize açıldıktan çok kısa bir süre sonra şiddetli bir yağmur ve fırtına çıktı. Bizde yağmur ve fırtınadan etkilendiğimiz için yakınlarda bulunan bir kahvehaneye çekilmiştik. Fırtınadan geminin savrulduğunu bir arkadaşımla gördük. Ve ardından vapur hemen batmaya başladı. Kahvehanede bulunan herkes yardım etmek için sahile koştu. Sahile yakın bir fabrikanın botlarıyla denize açıldık ve bazı yolcuları botlara alarak kurtardık. Bazı vatandaşlarımız yardım beklerken boğularak hayatlarını kaybetti. Bu acıyı 62 senedir kalbimde yaşıyorum” diyerek ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.