Hastanede görevli memur minik çocuğun hayatını kurtardı

22

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde meydana gelen olayda Emine ve Halil Akman çifti çocukları İsa ile birlikte bir pastanede yaptıkları kahvaltının ardından Saruhanlı Devlet Hastanesi’ne geçip, poliklinik sıralarının gelmesini beklemeye başladı. Sıra beklerken babasının kucağında olan minik İsa Akman bir anda bayıldı. Baba Halil Akman oğlunun uyuduğunu düşünerek başını düzeltmeye çalışırken anne Emine Akman oğlunun yüzünün morardığını fark ederek panikle çığlık atmaya başladı. Annenin çığlığını duyan, hastanenin dahiliye polikliniğinde veri izleme ve kontrol memuru olarak çalışan, evli, 2 çocuk babası Hüseyin Sarıkaya, minik İsa’yı annesinin kucağından alarak nefes borusuna kaçan poğaça parçasını çıkararak minik İsa’yı acil servise yetiştirdi.

Minik İsa Akman gözlem amacıyla 3 gün serviste tutulduktan sonra taburcu edilirken Akman ailesi hastaneyi ziyaret ederek çocuklarının hayatını kurtaran Hüseyin Sarıkaya ve Başhekim Salim Babuş’a teşekkür etti.

Minik İsa’nın hayatını kurtaran Saruhanlı Devlet Hastanesi’nde veri izleme ve kontrol memuru olarak görev yapan Hüseyin Sarıkaya, yaşananları şöyle anlattı:

“Sabah hastaneye geldim ve tam bilgisayarımı açarken bir kadının “İsa, İsa” diye bağrışmaları duyup, dışarı çıktık. Çocuğun yanına gittiğimde solunumu durmuş yüzü simsiyah olmuştu. Solunumunu düzeltmek için elimizden geleni yaptık ve boğazına kaçan poğaça parçasını çıkararak kucağımda acil servise götürdüm. O esnada annesi elleri ve ayakları boşaldığı için yere düştü. Bizler elimizden geleni yaptık ama geç kalınmış olsaydı minik İsa hayatını kaybedebilirdi. Herkes ilk yardım eğitimi almalı. Bende bu konuda eğitim almak için bu yaşadığım olaydan sonra müracaatta bulundum. Alacağım eğitim yarın öbür gün başka insanlara yardım için lazım olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.