Sivas’ta koronavirüs için özel tabut üretimi başladı

239

Dünyada Çin’de başladıktan sonra ülkemiz dahi bir çok dünya ülkesinde etkisini devam ettiren koronavirüs salgınında hayatlarını kaybedenlerin sayısı yaklaşık 130 bini buldu.

Dünyada koronavirüs yüzünden ölümlerin artması üzerine Sivas’ta İş Geliştirme Merkezi bünyesinde hizmet veren bir firma, özel tek kullanımlık antibakteriyel tabut üretimine başladı.

Özel olarak üretilen tabutların yapımında kurşun kaplama çelik kullanılarak üretilen antibakteriyel tabutun patentini alan firma, sadece Türkiye’de değil dünyada da tek olma özelliği taşıyor.

Tüm dünyada koronavirüsten ölümlerin artması üzerine firma tarafından özel olarak üretilen tabutlar İspanya, Almanya, Amerika ve İtalya dahil olmak üzere 16 ülkeye ihraç edilmeye başlanırken firma yeni siparişleri yetiştirmek için tam randımanlı olarak çalışmalarına devam ediyor.

Koronavirüs salgını sonrası ölümlerde kullanılmak üzere üretilen tek kullanımlık tabutlar sayesinde cenaze ile birlikte toprağa gömülen tabut sayesinde virüsün toprağa bulaşmasını engelliyor.

16 ülkeye ihraç edilmeye başlanan tek kullanımlık antibakteriyel tabutların üretimini gerçekleştiren firma yetkilileri yaptıkları açıklamada “ Firma olarak daha öncede ülke genelinde morg, otopsi, kadavra ve anatomi ekipmanları üretimi yapıyorduk. Dünya genelinde koronavirüs salgını sonrası ölümlerin artması üzerine koronavirüsten hayatlarını kaybeden insanlar için antibakteriyel kurşun kaplama tabutlar ürettik. Tabutlarımız tamamen antibakteriyel olduğu için bakteri geçirmez. Tabutları bizden alan yurt dışındaki bir çok şehrin belediyeleri satın alıyor. Tabut fiyatlarımız ortalama 350-400 dolar arası. Son zamanlarda gelen taleplere yetişmekte büyük zorluk yaşıyoruz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.