18 aylık SMA hastası küçük çocuğun tedavisi için kampanya başlatıldı

21

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde yaşayan Sefa ve Yelda Küçük çiftinin 18 aylık bebekleri Gökalp, SMA hastası olarak dünyaya gelirken bebeğin bu hastalığa yakalandığını aile bebeklerinin 6 aylık iken fark ettiler. Ailesi tarafından hastaneye götürülen bebeğin SMA hastası olduğu 11 aylıkken tespit edilirken ilk tedavisine destek amaçlı tanı konulmasının ardından iğne devlet tarafından karşılandı.

Hastalığın tedavisinin sadece ABD’de yapılıyor olması ve tedavinin sadece 2 yaş altındaki çocuklar için yapılmasının şart olması üzerine aile Gökalp’in çocuklarının tedavisi için devletten ve hayırsever vatandaşlardan yardım bekliyor.

SMA hastası Gökalp için 23 Nisan günü anlamlı bir klip hazırlanırken bir çok çocukta “Gökalp’in kahramanı sen ol” diyerek afiş yaptırarak Gökalp’in sesini duyurmak için seferber oldular.

Baba Sefa Küçük “ oğlumuzun rahatsızlığını 6 aylıkken fark ettik. Ama SMA hastası olduğunu ancak 11 aylıkken koyuldu. İlk ilacını da oğlum 12 aylıkken devlet tarafından karşılandı. Bu ilaç hastalığın geri gitmesini sağlıyor ve oğlumun kas kaybı yaşamaması için her gün en az 3 kez fizik tedavi uyguluyoruz. Şu an bu tedaviyi koronavirüs yüzünden evden yapmak zorundayız. Tedavi sadece ABD’de yapılıyor ve bu tedaviyi alması için 6 aylık bir süremiz kaldı. Gen tedavisi ile sağlığına kavuşabilir. Ama bu tedavi 2 yaş altı çocuklar için yapılıyor.  Oğlumun bu tedaviye acil ihtiyacı var alamazsa oğlum yürüyemeyecek. Bu konuda hayırsever vatandaşlardan ve devletten yardım bekliyoruz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.