Töre cinayetinin failleri yakalandı

93

2019 yılında Hakkari’nin merkez Bağlar Mahallesi’nde meydana gelen olayda Abdullah Çetin, Çağdaş Yaşam Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndan mezun olan kızı Sariye Çetin’i, komşusu olan akrabasının oğluyla evlendirmek istedi.

Babasının kendisini evlendirmek istemesine karşı çıkan Sariye Çetin tüm itirazlarına rağmen ailesini ikna edemeyen Sariye, kına gecesi yapılırken evinden kaçtı. Ailesi tarafından kına gecesi kaçan kızlarını Yüksekova’da bir akrabalarının evinde bulan aile kızlarını tekrar eve getirmelerine rağmen Sariye Çetin kısa bir süre sonra tekrar evden kaçtı.

Ailesi kızlarının kaçmasından sonra polise giderek kayıp başvurusunda bulunmasına rağmen Sariye’nin izine bir daha ulaşılamadı.

Kimliği meçhul bir kişi “’155 Polis İmdat’ hattını arayarak Sariye’nin, kendisini zorla evlendirmek isteyen ailesi tarafından kına gecesi kaçtığı için bulunup, öldürüldüğü ve cesedinin de Merzan Mahallesi’ndeki Sülük Göleti’ne atıldığı ihbarında bulundu.

Gelen ihbarı değerlendiren Hakkari Emniyet Müdürlüğü harekete geçerek Van’dan da gelen arama- kurtarma ve polis ekipleri, Sülük Göleti’nde Sariye’nin cansız bedeninin bulunması için çalışma başlattı. Yapılan tüm aramalara rağmen Sariye’ye ait bir ize burada da rastlanılamadı.

Polis ekipleri Sariye Çetin’in öldürülmüş olabileceğini düşünerek 2010 yılında babası Abdullah Çetin, amcası C.Ç. kuzeni M.Ç.  ile F.Ç.  İ.Ç., İ.Ç.  ve R.Ç’yi gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 9 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilirken haklarında Hakkari 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Cezaevinde yatan 7 şüpheli 9 ay sonra haklarında verilen beraat kararı sonrası tahliye edildi.

Verilen beraat kararını Yargıtay çelişkili ifadeler, gizli tanık beyanları, Sariye’nin kaybolduğu gece sanıkların yaptığı telefon görüşmeleri ile farklı noktalardaki telefon sinyal kayıtlarından dolayı bozarak, tüm sanıklar için ‘töre saikiyle adam öldürmek’ten ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istedi.

Geçen yıl Mart ayında tekrar Hakkari 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan davada tüm sanıklar için ‘töre saikiyle öldürme’ suçundan, 62’nci madde uygulanmadan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası kararı vererek haklarında yakalanma kararı verildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.