Market zincirlerine bazı yasaklar getirildi

9

Pandemi döneminde ciddi anlamda zor günler geçiren küçük esnaf için Ticaret Bakanlığı harekete geçerek küçük esnafın marketler zincirine karşı küçük esnafı korumaka adına bazı kararlar aldı.

Zor günler geçiren küçük esnafı korumak için Ticaret Bakanlığı üzerinde çalıştığı bir taslakla alışveriş merkezleri ile zincir marketlere mesafe ve nüfus kriteri ile birlikte satış esaslarında bazı değişikliklere gidiyor.

Yapılacak ilk düzenleme olarak ilerleyen günlerden itibaren marketler zincirlerinde tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak. Ve bu market zincirleri için düzenlemede en dikkat çekici kural ise marketler pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacak.

Elektronik ortamda satış ve 1500 metrekareden büyük mağazalar için mevcut yasak ve düzenlemeler geçerliliğini sürdürecek.

Önümüzdeki günlerden itibaren tüm marketler zincirinde raflarda satılan ürünlerin yüzde 1’inde, coğrafi işaretli ürünler ve marketin bulunduğu ildeki yöresel ürünler zorunluluğu getirildi..

Marketler, promosyonlu ürünlerden kaynaklanan kayıplarda, markete sağlam şekilde tesliminin ardından, ürünün bozulması halinde, gıda ürünlerinin müşteri şikâyeti nedeniyle incelenmesinde üreticiye bedel yansıtamayacak.

Market zincirleri sattıkları ürünlerin raflarında bir bedel karşılığında yerleştiremeyecek veya bu tarz bir uygulamada tedarikçi firmadan herhangi bir ücret talep edemeyecek. Bu tarz bir anlaşma sadece yapılacak ikili sözleşme halinde tedarikçi firmadan ekstra bedel talep edebilecek

Sebze ve meyve ile 30 gün içinde bozulabilen ürünlerin bedeli, üreticiye 30 gün içinde ödenecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.