Gülistan Doku’nun arama çalışmalarına son verildi

12

5 Ocak sabahı eğitimi için Tunceli’de yaşayan ve Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi olan Gülistan Doku, kaldığı yurttan ayrılarak bir anda ortadan kayboldu. Gülistan Doku’nun Diyarbakır’da yaşayan ailesi kızlarına ulaşamadıklarını belirterek aynı gün Tunceli’ye gelerek güvenlik güçlerine kayıp ihbarında bulunması üzerine üniversiteli genç kızın arama çalışmalarına başlandı.

Ekiplerin yaptıkları araştırmalara kapsamında Gülistan Doku’nun kullandığı cep telefonunun en son olarak Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Sarısaltuk Viyadüğü’nde sinyal verdiği belirlendi. Bu bölgede yapılan tüm arama çalışmalarına rağmen sonuç alınamadı.

Dalgıçların bölgede yaptıkları su altı aramaları 6 Temmuz’da sonlandırırken, su yüzeyinde ve kıyıda çalışmalar sürdürüldü.

Doku ailesinin talebi üzerine İçişler Bakanlığı tarafından Uzunçayır Baraj Gölü’ndeki suyun tahliyesine karar verildi. 6 Ağustos günü baraj gölündeki su tahliyesi sürdürülürken su altı arama çalışmalarına tekrar başlandı.

70 kişilik uzman bir ekip tarafından yapılan arama çalışmalarına aralıksız devam edilirken arama çalışmalarından bir sonuç elde edilememesi üzerine arama çalışmalarına son verildi.

226 gün boyunca Gülistan Doku’nun arama çalışmaları devam ederken Tunceli Valiliği yaptığı yazılı açıklama ile “Uzunçayır Baraj Gölünde 13 gün aralıksız devam eden çalışmalarında arama sahası 15 sektöre bölünmüş olup, 4 kilometre mesafede yaklaşık bin 320 dönüm büyüklüğündeki alanda su altı ve su üstü arama çalışması titizlikle yürütülmüştür. Su altı arama robotu, sonar ve kurbağaadam personelinin dalış marifeti ile yapılan çalışmalar, 18.08.2020 tarihinde sonlandırılmıştır.” arama çalışmalarının sonlandırıldığını açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.