İkinci el otoda yeni dolandırıcılık

30

Pandemi dönemi sonrasında ikinci el araç otomobil satışları patlarken dolandırıcılar da yeni yöntemleri ile herkesi hayretler içinde bıraktılar.

İkinci el alım satımı yapan bazı kişiler sattıkları araçların kilometrelerini 50 TL karşılığında k düşürerek sattıkları araç üzerinden ortalama 10 bin TL kar ederken bazı araçlarda kilometre ibrelerinin mile dönüştürüldüğü ve böyle satıldığı belirlendi. Böylelikle ikinci el satışı yapılan aracın kilometresi mile çevrildiğinde satın alan kişi aracın kilometresini düşük görerek satın aldığı araca daha fazla ücret ödeyerek mağduriyetleri daha da büyüyor.

Özellikle yabancı araçlarda uygulanan bu yöntem hakkında ikinci el oto ekspertizleri dolandırıcıların kilometreleri mile çevirmeleri sayesinde 1mil yaklaşık 1,6 kilometreye tekabül ederken 160 bin kilometrelik araç mile çevrilirken 100 bine düşürülerek bu sayede araçtaki mesafe göstergesinde çıkan sayı daha düşük göstererek satış yapılıyor.

Bu dolandırıcılık için ikinci el satışı yapan kişilerin 50 TL harcayarak ortalama 10 bin TL kar ettiklerini söyleyen oto ekspertizleri bunu daha sonra öğrenen mağdurların ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ve kendilerine aracı satan kişilerle irtibata geçtiklerinde kendilerinin de bunu bilmediklerin söyleyerek mağdurları geçiştirerek haksız kazanç elde ediyorlar. Son günlerde bir çok kişinin bu şekilde mağdur edildiklerine şahit olduk. Kilometresi düşük araçlar her zaman ikinci el araç sahiplerinin ilk tercihleri arasında olduğu müddetçe bu tip dolandırıcılık vakalarının yenilerinin yapılacağından hiç şüphemiz yok. Bu şekilde mağdur edilen kişilerin savcılığa giderek suç duyurusunda bulunarak mağduriyetlerinin giderilmesi önerildiği öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.