Uyanık Japon paraya para demiyor

32

Japonya’da 25 yaşındaki Shoii Morimoto isimli bir adam internet ve sosyal medya üzerinden garip bir yöntemle kendini pazarlayarak kendisini kiralayan kişiye sadece eşlik ederek paraya para demiyor.

Günlük 10 bin Japon Yeni, yol ve yemek masrafları dahil kendisini kiralayan insanların yanına giderek yaşadıkları yalnızlıkları ve deprasyonları atlatmalarını sağlayarak onlar gün içinde eşlik ediyor. Bazı günlerde 4 müşterisine hizmet vererek kazancını adeta katlayan Morimoto para kazanırken yaptığı işlerin karşılıklı yemek yemek, bir şeyler içmek ya da karşısındaki kişinin sorularına ve konuşmalarına basit yanıtlar vermek gibi sıradan işler yapan Morimoto, özellikle sosyal medyada kısa sürede fenomen oldu. Kısa bir süre içinde özellikle Twitter’da 269 binden fazla takipçisi olan Morimoto’nun üç yıl içinde kitabı çıktı ve bir diziye de ilham kaynağı oldu.

Kendisine ait internet sitesinden kendisinden daha önce hizmet alan kişilerin, “Benimle yürüyüş yaptı.” derken diğeri de “Ben alışverişe çıktığımda bana eşlik etti.” tarzı yorumları dikkatlerden kaçmadı.

Morimoto’nun internet sitesinde, “Benim gibi hiçbir şey yapmayan birini kiralayabilirsiniz. Ben her zaman müsaitim; yemek, içmek ve basit cevaplar vermek haricinde bir şey yapmıyorum.” dedi.

Morimoto bu hizmetine 2018 yılında Twitter’da “Ben kendimi kiralığa çıkarıyorum. Bir mağazaya tek başınıza girmek zor mu? Ya da yanınızda birinin varlığını mı istiyorsunuz? Ben basit şeyler haricinde hiçbir şey yapmıyorum.” Attığı tweetle başladığını ve ardından büyük talep yaşadığını ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.