Suriyeli genci darp ederek öldüren kişiye müebbet hapis talebi

37

Bursa’nın Gürsu ilçesi İstiklal Mahallesi Hekimler Sokak’taki 15 Temmuz günü, meydana gelen olayda pazar yerinde 17 yaşındaki Suriye uyruklu pazarcı Hamza Acan ile başka bir pazarcı Murat S. arasında bilinmeyen bir nedenden dolayı tartışma çıktı.

Tartışma kısa bir süre içinde büyürken tartışmaya ,Murat S.’nin kardeşleri İ.S. ve Ramazan S. ile ağabeyi Mustafa S.’nin de dahil olmasıyla kavgaya dönüştü. Murat S. ve kardeşleri Hamza Acan’ı darp ederken aldığı darbeler sonucunda Hamza Acan yere düşerken başını yere vurdu. Çevredeki vatandaşların araya girmesi sonucu kavga sona ererken ihbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri Hamza Acan’ı ağır yaralı olarak Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Hamza Acan, doktorların tüm çabalarına rağmen  kurtarılamayarak hayatını kaybetmesinin ardından olay yerine gelen polis ekipleri Murat S. (15), İ.S. (13), Ramazan S. (17) ve Mustafa S. (22)’yi gözaltına aldılar. Gözaltına alınan şüpheliler emniyette işlemlerinin tamamlanmasının ardından sevk edildikleri adliyede tutuklandı.

Hamza Acan’ı darp ederek ölümüne neden olan yaşları 18’den küçük 3 kardeş hakkında savcılık Bursa Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı. Yaşı 18’den büyük olan Mustafa S.’nin dosyası ise ayrıldı.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianame de Bursa 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede olayın  Murat S.’nin tezgahına gelen Suriyeli bir kadına “Bir şey almayacaksan tezgahımın önünden çekil” demesi üzerine Hamza Acan’ın “Neden böyle davranıyorsun” diye tepki göstermesi üzerine ikili arasında kavga çıktığın anlatılırken kavga esnasında Murat S.’nin Hamza Acan’a yumruk atması üzerine Acan’ın da eline geçirdiği boş plastik sebze kasasını fırlattığı kaydedildi.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede Mustafa S.’nin Suriyeli gence vurmadığını öne sürdüğü öğrenilirken hakkındaki suçlamaları reddettiği bildirilen tutuklu sanık Mustafa S. (22) hakkında ‘Çocuğu kasten öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.