TOKİ borçlarına erteleme yok

31

Pandemi döneminde iddialara göre iktidara yakın işverenlerin milyarlık borçları ertelenip vergilerini silinirken, TOKİ taksitleri için herhangi bir erteleme düşünülmediği açıklandı.

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, yaşanan koronavirüs salgını ve pandemi döneminde zor durumda kalan TOKİ borçlusu vatandaşların taksitlerinin ertelenip ertelenmeyeceğini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, sordu. CHP milletvekili Ali Keven’in bu sorusuna Bakan Kurum herhangi bir erteleme planı olmadığını bildirdi.

Bakanı Murat Kurum, yaptığı açıklamada 2020 yılına ait Nisan ve Mayıs ayına ait iki taksit ödemesi için TOKİ tarafından taksit ödemeleri kapsamında geri ödemelerinin faizsiz olarak ertelenmesi ve taksit geri ödemelerinin 2020 Haziran ayından itibaren başlatılmasının sağlandığını hatırlattı. Bakan, taksit ertelemeye ilişkin yeni bir planları olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Ertelenen taksit geri ödemelerinin, 2020 Temmuz ayı dönem artışı yapıldıktan sonra Temmuz-Aralık aylarına ait oluşacak geri ödeme taksitlerine ilave edilmek suretiyle 6 eşit taksit halinde tahsil edilmesi kararı alınmış ve bu karar doğrultusunda işlemler yürütülmüştür. Ancak, hâlihazırda taksit ertelemeye ilişkin yeni bir planlama yapılmamıştır.”
Önerge sahibi CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven ise, “TOKİ taksitlerinin ertelenmesi konusunda, olumsuz yanıt verilmektedir. Bakan, taksit ertelemesi planlamadıklarını ifade ediyor. Gelirini kaybeden yüz binlerce insan TOKİ taksitini ödeyemeyince ne yapacaksınız ? Bu insanların evine icra yollayınca içiniz rahat edecek mi ?” diye sordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.