Almanya’da kafeler hızlı test merkezi oldu

44

Almanya’da son günlerde hızla artan koronavirüs vakalarında ve virüs kaynaklı can kaybı sayısındaki artışın devam ediyor. Halkın yoğun olarak test yaptırmak istemesi üzerine ilginç bir uygulamaya imza atıldı.

Başkent Berlin’deki kafe, diskotek, restoran gibi işletmeler koronavirüs test merkezlerine dönüştürüldü. Resmi kurumlardan izin alınarak açılan test merkezlerinin müdavimleri Türkler olurken bu merkezlerden birisinin de sorumlusu bir Türk doktor oldu. Kafede Dr. Arslan Çiçek yönetiminde 2 doktor, 2 hemşire ve 4 sağlık uzmanı tarafından isteyen herkese 35 Euro karşılığı hızlı test yapılıyor. Yapılan test sonuçları da kişilere 20 dakika içinde teslim edilirken yurt dışına çıkış yapmak isteyenler de biraz daha fazla ücret ödeyerek detaylı bir PCR testi yaptırabiliyor.

Test merkezinde sağlıkçı olarak hizmet veren Berkan Ünal “Bu sayede herkes kolayca korona testi yaptırabiliyor. Bölgemizde Türk vatandaşlarımız yoğun ve kendi dillerinde hizmet alıyorlar. Bölgede bazı test laboratuvarları yerleşim alanlarına uzak. Biz de onlar bize gelemiyorsa biz onlara gidelim dedik. Burada açtığımız test merkezine bir çok yaşlı ve hasta da müracaat etti. Bizden sonra Berlin’de 10 civarında hızlı test merkezi açıldı. Test sonuçlarımızın doğruluk payı oranı %95-98 arasıdır.

Hızlı test merkezinde süreç korona testi yaptırmak isteyen kişi gelerek formu dolduruyor. Yaklaşık 20 dakika içerisinde sonucu kendisi alabiliyor. Sonuçlar pozitif çıkarsa Sağlık Bakanlığı’na bildiriliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.