Köpeği ezerek ölümüne neden olan Doç.Dr.’un yargılanmasına başlandı

81

İstanbul’un Maltepe ilçesinde 14 Mayıs günü meydana gelen olayda Alev Eda Okutan Sarıbeyliler’in 14 Mayıs’ta Marmara Üniversitesi (MÜ) Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başıbüyük Ek Hizmet Binası’na bıraktığı 5 yaşındaki kangal cinsi köpeğine Doç. Dr. Birsen Ocaklı sevk ve idaresindeki otomobille çarpması sonucu meydana gelen kaza sonrasında kangal köpeği hayatını kaybetmişti.
Müşteki Alev Eda Okutan Sarıbeyler’in şikayeti üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Doç. Dr’un kullandığı araç ile 5 yaşındaki kangal cinsi köpeği aracı ile ezerek ölümüne neden olduğu belirtiliyor.
İddianamede bulunan video görüntülerde de Doç. Dr. Ocaklı’nın yol üzerinde uyuyan kangal cinsi köpeğin üzerinden sert bir şekilde geçtiği ve bu olayda yaralanan köpeğin daha sonra öldüğü belirtiliyor. İddianamede, Ocaklı’nın, “Mala zarar verme” suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyor.
Bugün davanın ilk duruşması İstanbul Anadolu 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülürken davaya tutuksuz sanık Birsen Ocaklı ve avukatı , köpeğin sahibi Alev Eda Okutan Sarıbeyiler ve avukatı Yasemin Babayiğit ile İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi’nden avukatlar da duruşmada hazır bulundu.
Mahkemede savunmasını yapan Birsen Ocaklı, “Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum. Köpeği bilerek ölümüne neden olmadım. Olay günü bir konu hakkında polis merkezine çağrıldı. Aracımın altı yüksektir. Köpeği ezdiğimi olay anından fark etmedim. Fark etmiş olsam veterinere götürürdüm. Ben tümsek tarzı bir şeyin üzerinden geçtiğimi düşündüm. Olaydan bir hafta sonra durumdan haberdar oldum “ dedi.
Sanık Ocaklı’nın avukatı ise Nafiye Ceylan da,müvekkilinin bilerek bir köpeğe çarpmasının söz konusu olmadığını savunarak, “Bu olay nedeniyle müvekkilim hayvan düşmanı olarak lanse edilmiştir. Böyle bir durum söz konusu değildir” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.