Tacizci sahte hoca tahliye edildi

32

Burhan Dalgali adındaki sahte bir hocaya giden Ebubekir B. adlı bir şahıs kendisine eşi ile sorunlar yaşadığı bir dönemde çıkan bir tartışma üzerine eşine 3 defa “boş ol” dediği belirtilerek, “dini nikah tazelemek” isteyerek sahte hocayı evine davet etti. Daveti kabul eden sahte hoca Ebubekir B.’ye “Böyle nikah düşmez. Siz tövbe edin. Sizin nikahınız düşmedi.” dedikten sonra karı ve kocaya dini telkin ve nasihat verdikten sonra her birisinden 1600 lira olmak üzere toplamda 3200 lira aldı.

Parayı alan sahte hoca Dalgali Ebubekir B.’ye dönerek eşi ile baş başa görüşmek istediğini ve müsait bir odalarının bulunup bulunmadığını sordu. Ebubekir B.’nin müsait odaları olmadığını söylemesi üzerine Dalğali’nin çiftin evinden ayrıldı.

Hocaların kendilerini dolandırdığını düşünen Ebubekir B. hoca Dalgali hakkında şikayetçi olması üzerine sahtekar hoca tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Burhan Dalgali’nin tutuklu olarak yargılandığı Bakırköy 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmaya, tutuklu sanık Burhan Dalğali, müşteki Ebubekir B. ve sanık avukatı katıldı.

Mahkemede son sözü sorulan sanık Dalğali, “Bu insanlar bana kumpas kurdular ve şantaj yapmaya kalktılar. Ben şantaja boyun eğmedim. Ama bunlar benim hakkımda suç duyurusunda bulunarak hem ailemin hem milletin gözünde irtibatımı düşürdüler. Bu adamın yüzünü gördüğümde içim yanıyor. Ben 3 bin 200 lira almadım.” şeklinde konuştu.

Dalgali’nin mahkemede yaptığı son savunma sonrasında müşteki Ebubekir B. de sanığın beyanlarına karşılık, “İftiradır, yalan söylüyor.” dedi. Cumhuriyet savcısı, sanığın tutukluluğunun devamını istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Burhan Dalğali’nin tahliyesine karar vererek, bir sonraki duruşmada müşteki ve tanığın dinlenmesi için duruşmayı ertelerken sanığın “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılandığı başka bir davada tutukluluk halinin devam edeceği öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.