Moskova’da koronavirüs aşısı olanlara ayrıcalıklar verilmeye başlandı

16

Dünyanın birçok ülkesinde artan yeni vakaların ardından koronavirüsün mutasyona uğraması sonrasında özellikle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok noktasında tedbir amaçlı kısıtlamalar uygulanıyor.

Tedbir amaçlı kısıtlamalara giden ülkelerden biri olan Rusya’nın Moskova kentinde de uygulanan kısıtlamalarla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, bugün Kanal televizyonu aracılığıyla basına ve Moskova halkına yaptığı bir açıklama ile kent genlinde koronavirüs aşısı olan her vatandaşın kısıtlamalardan muaf olacağını duyurdu.

Sobyanin, yaptığı açıklamasının devamında ayrıca koronavirüs aşısı yaptıran yaşlıların, 18 yaş üstü üniversite öğrencilerinin ve kronik hastalıkları olan vatandaşların yeniden toplu taşıma araçlarında indirimlerden yararlanabileceğini belirterek, “Sahip oldukları sosyal kartlarına uygulanan engel, ikinci aşı dozu aldıktan 14 gün sonra otomatikman kalkacak” ifadesini kullandı.

Moskova Belediye Başkanı Sobyanin, Perviy Kanal televizyonuna yaptığı açıklamasında resmi bilgilere göre Moskova’da bugüne kadar 50 bin kişinin aşı yaptırdığını ve aşı yaptırmak için de 70 bin kişinin müracaat ettiğini açıklarken yapılacak aşıların aşı merkezlerinde yapıldığını ve burada yapılmasına devam edileceğini, aşı olmak için herhangi bir izdiham olmaması için birkaç aşı noktasının da yedek olarak bekletildiğini açıkladı.

Moskova Belediye Başkanı’nın Kanal televizyonunda yaptığı açıklama sonrasında aşı olmak için birçok kişinin aşı merkezlerine giderek aşı olmak için kayıtlarını yaptırdıkları öğrenilirken bu tarz bir uygulamanın Rusya’da başka şehirlerde uygulanılması beklendiği öğrenildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.