Avukatın yanağını ısıran sanığa 2 yıl 6 ay hapis cezası

51

27 Temmuz 2018 tarihinde Bursa’nın Orhaneli ilçesinde Avukatlık yapan Cüneyt Şeker müvekkilinin küçükbaş hayan sattığı müşterisinin borçlarına karşılık Sekmen ailesine ait 80 koyuna haciz işlemleri yaparken Ömer Konuk adındaki sanık Avukat Şeker’in yanağını ısırırken, annesi Sevim Konuk da elinde bıçakla haczi önlemeye çalıştı. Bu esnada, İcra Memuru Sekmen ağır hakaretlere maruz kaldı.

Yaşanan olay yargıya yansırken Orhaneli Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Ömer Konuk adlı sanık hakkında mahkeme heyeti kamu görevlisine hakaret ve mala zarar verme suçlarından beraatine karar verirken, yargı görevi yapan kişilere yönelik “görevi yaptırmamak için direnme suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Verilen ceza mahkeme heyeti tarafından 1 yıl 8 aya indirdi. Mahkeme ayrıca Av. Şeker’e yönelik kasten yaralama suçundan da sanık Konuk’a 1 yıl hapis cezası verirken Şeker’in yüzünde iz kaldığı için cezayı bir kat artırarak 2 yıl hapse çevirerek toplamda 2 yıl 6 ay ceza verdi.

İcra işlemleri esnasında icrayı engellemek için Sevim Konuk’un Av. Cüneyt Bülent Şeker ve İcra Memuru Mustafa Sekmen’e yönelik “yargı görevi yapan kişilere görevi yaptırmamak için direnme suçunu bıçakla işlediği için önce 3 yıl 9 ay hapsine hükmedildi. Ceza indirimi sonucu anne Konuk, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Verilen cezayı az bulan Av. Şeker davayı Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşırken verilen cezanın 5 yıldan az olmaması gerektiğini ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.