ABD ihtiyaç sahibi ülkelere ücretsiz aşı göndereceğini açıkladı

90

Dünyanın birçok ülkesinde koronavirüse karşı aşılamalar devam ederken DSÖ zengin ülkelere aşı paylaşım çağrısı yapmıştı.

Bugün bir basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Joe Biden küresel aşı yardımı kampanyası başlattıklarını açıkladı.

Joe Biden yaptığı açıklamada karşılıksız olarak ihtiyaç sahibi ülkelere 6 hafta içerisinde 80 milyon doz koronavirüs aşısını diğer ülkelerle paylaşacağını açıkladı
Biden yaptığı açıklamada “Bugün ABD olarak ek bir adım atıyor ve salgın dünya genelinde kontrol altına alınana kadar kendimizin güvende olmayacağını biliyoruz. Bizi güvende tutacak kadar hiçbir okyanus yeterince geniş, hiçbir duvar yeterinde yüksek değil” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının devamında Biden “ABD’de üretilen AstraZeneca aşı dozlarının yanı sıra Pfizer, Moderna ve Johnson&Johnson (J&J) aşılarını da dağıtacağını açıklarken, “Deniz aşırı ülkelerde yaşayan inşalara yardım etmek ve doğru olanı yapmak adına dünya salgınla savaşa devam etmek için yapılması gerekeni yapıyoruz. Bu hareketimizle sanırım aşı dağıtımında hem Çin’i hem Rusya’yı geride bırakacağız. Biz bu davranışımızla dünyaya liderlik yapmak istiyoruz. Tıpkı ABD’nin 2. Dünya Savaşı’nda demokrasinin cephaneliği olduğu gibi ulusumuz, koronavirüs salgınına karşı savaşta dünyanın geri kalanı için aşı cephaneliği olacak. Bu aşıları salgının her yerde sona erdirilmesi hizmetinde paylaşacağız. Aşılarımızı diğer ülkelerden fayda sağlamak için kullanmayacağız” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, nüfusunun %60’ına en az tek doz aşı yapıldığı açıkladı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.