Kaçan Afganistan Cumhurbaşkanı hakkında şok iddialar

96

Hükümet tarafından yaklaşık 20 yıldır Taliban ile yapılan mücadelenin ardından önce ABD olmak üzere batılı bir çok ülkenin Afganistan’dan ayrılması sonrasında geçtiğimiz günlerde Taliban Afganistan’ın başkenti Kabil dahil olmak üzere ele geçirmesinin hemen ardından Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ise sırra kadem bastı.

Rusya resmi haber ajansı tarafından yapılan bir açıklama dünyanın gündemine bomba gibi düştü. Rusya’nın Afganistan’ın Kabil kentindeki başkonsolosluğuna dayandırılarak servis edilen haberde Afganistan Cumhurbaşkanı Gani’nin içerisi para dolu dört otomobil ve bir helikopter ile kaçtığını öne sürülürken kaçan Cumhurbaşkanı’nın araçlarda getirdiği paranın bir kısmının helikoptere sığmadığı için yüklü bir miktarda parayı geride bırakmak zorunda kaldığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Gani’nin aslında Taliban ile çatışma yapmaması için kaçtığı öne sürülürken bu iddianın gerçeği yansıtmadığı ve Gani’nin nereye kaçtığı henüz bilinmiyor.

Rusya hükümeti Kabil’deki diplomatik varlığını sürdüreceğini açıklarken konu hakkında açıklama yapan konsolosluk sözcüsü “Afgan Cumhurbaşkanı’nın kaçtığı ve kaçarken 4 araç dolusu parayı yanında helikoptere getirdiği ve bu paraların büyük bir kısmının helikoptere sığmaması üzerine bırakmak zoruna kaldılar” denildi.

Bu iddiaları görgü tanıklarının ifadelerine dayandırdığını ifade  Rusya’nın Kabil Büyükelçiliği sözcüsü ne kadar paranın kaçırıldığı konusunda henüz net bir bilgiye sahip olamadıklarını ama kaçan hükümet yetkililerinin devletin bütçesindeki tüm paraları beraberinde getirmiş olduklarını dilediklerini sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.